Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Sfat achizitie Captiva 2.0

Sfat achizitie Captiva 2.0

Postby neckro » 16 Nov 2016, 16:15

Salut "captivisti ". De curand am descoperit Chevrolet Captiva si ma bate gandul sa imi iau un 2.0 de prin 2007 (buget maxim 6500Euro)
Acum ca au trecut cativa ani buni de cand unii dintre voi/dumneavoastra aveti acest model, aveti inca aceeasi parere pe care o aveati la achizitie despre masina?
Multumesc.
Last edited by neckro on 16 Nov 2016, 16:15, edited 1 time in total.
neckro
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 13261

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Sfat achizitie Captiva 2.0

Postby ches » 18 Nov 2016, 10:50

Nu am Captiva, insa am o Epica cu acelasi motor, imi momentul de fata am aprox 125000km. Motorul merge bine, nu am avut nici o problema cu el, important este (ca la orice masina cu turbina) ca uleiul sa fie schimbat la timp pentru a evita probleme cu turbina. Poti verifica jocul axului turbinei la mecanic.
- Multi s-au plans ca cei 150cp nu sunt suficienti pt masina datorita greutatii. De aceea la noua Captiva au pus motorul de 2.2. Verifica ca masina sa aibe prezent filtrul de particule si cat este de colmatat. Unii si-au facut tuning din soft la masina, ceea ce a dus la probleme cu filtrul de particule. Pentru a verifica cat este de colmatat trebuie musai sa mergi la o reprezentanta care are scan 100, sistemul de diagnoza oficial de la Chevrolet.
- Iti recomand scaunele full piele pentru ca am observat ca sunt mai rezistente in timp fata de cele mixte textil-piele.
- Este cunoscuta problema cu casetele de directie, care se revolva prin reconditionarea ei, nu prin inlocuire, deci nu costa foarte mult. Poti sa verifici daca are probleme luand de volan pe loc si ascultand dupa trosnituri.
- km se pot maslui usor, iti recomand sa cauti in primul rand o masina bine intretinuta si cu istoric de service complet (cartea masinii + facturi). Multi samsari masluiesc cartea masinii, deci nu te baza pe ea, neaparat sa ceri si facturi.

Cam atat de la mine.
Last edited by ches on 18 Nov 2016, 10:50, edited 1 time in total.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Re: Sfat achizitie Captiva 2.0

Postby nicol4e » 29 May 2018, 12:53

Salutare!

Doresc sa-mi achizitionez un Chevrolet Captiva LTZ, cutie automata, începând cu 2011.

Ati avut probleme legat de: cutie viteaza, directie, display navigatie, pierderi ulei, etc?

Cat de accesibile sunt piesele, se gasesc usor? Cat de scumpe sunt?

Cateva sfaturi legat de achizitie?

Se merita?
nicol4e
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 42893

• Advertisement

Return to 4.6.3 Discutii libere - Captiva