Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

CHEVROLET TRAX 1.7D AT6 sau Opel Antara ?

TRAX sau Antara ?

Comparatii intre Chevrolet si... ceilalti

Moderator: Raresh20

CHEVROLET TRAX 1.7D AT6 sau Opel Antara ?

Postby Alexxandru » 11 Jan 2015, 16:25

Buna ziua tuturor si La Multi Ani . Sant posesorul unui Chevy TRAX 1.7D LT+ AT6 cu 21500 Km la bord . Multumit de TRAX la maxim in toate " directiile" va cer o parere inainte de a vinde TRAX-ul "cotind" spre Antara doar pentru ceva spatiu si 4x4 . Celor mai avizati decat mine le multumesc anticipat pentru postari .
Alexxandru
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 14171

Car: Chevrolet Trax
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: CHEVROLET TRAX 1.7D AT6 sau Opel Antara ?

Postby andreis84 » 11 Jan 2015, 16:43

salut,

de curiozitate, la ce pret ai vrea să dai Trax-ul? nu prea am văzut de vânzare.
andreis84
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 5019

Car: Noul Aveo 1,4 LTZ Sedan

Postby Alexxandru » 11 Jan 2015, 16:47

Salut . Daca ma decid al dau cu 18.000
Alexxandru
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby alecspc » 11 Jan 2015, 19:22

dar nu e 4X4 ? pt ce l-ai mai luat?
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2176

Car: aveo sedan 2010 1.2 16 V 84 cp

Postby Alexxandru » 11 Jan 2015, 20:16

Salut . NU are 4x4 . Am vrut Mokka dar cand a aparut TRAX-ul ... NU sant hotarat 100% . Totusi astept ceva opinii legate de Antara .
Alexxandru
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby cagulaa » 12 Jan 2015, 09:24

Salut, nu am idee cum se comporta masina ta, in schimb am avut placerea, repet placerea, de a conduce un Opel Antara vreo 15 zile si am ramas placut impresionat . Spatiu este la greu , scaunele din fata extraordinare, in spate nu mai zic , portbagajul este suficient de mare , acum sa iti zic de masinuta. Avea un motor de 4.2 benzina ( propietarul chiar a recomandant un diesel ) un motor care daca mergeai econom consuma vreo 15 l la suta , iar daca il omorai consuma 16 l asa ca masina era mai sportiva:), cand a fost drum blocat din cauza ninsorilor am trecut direct prin camp , deci tractiunea este impecabila ( aici nu vorbesc de rape periculoase, zone dificile si altele, sincer nici macar nu am experienta de 4x4, insa la cat am avut nevoie m-a scos la liman ).
Si acum cireasa :), in Bucuresti la volanul acestei masini mi s-a parut ca toti se dau la o parte si imi face loc, nu stiu de ce , poate din cauza staturi impozante a masini, oricum una peste alta se conduce extraordinar.
Nu stiu sa iti spun despre intretinere ca nu eram eu propietarul de drept al masini, stiu doar ca a avut niste probleme pe la mecanica si ca aia din service nu ii dadeau de cap , insa era destul de piperate preturile ( propietarul facea totul numai in service Opel, si cred ca la masina aia nu stiu cati se bagau sa ii faca ceva )
Daca ar fi sa aleg intre un trax , pe care nu il cunosc asa bine si doar vazut in show-room si pe strada, si un opel antara as inclina spre antara, este o masina mai masina decat chevroletul ......in general , macar din punctul de vedere al materialelor folosite .
cagulaa
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 3882

Car: Chevrolet Aveo LT

Postby Alexxandru » 12 Jan 2015, 10:40

- cagulaa - multumesc pt. postare .
Alexxandru
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby cibi » 12 Jan 2015, 11:19

Am un prieten bun ce are un Antara model 2014, 2.2 litri, diesel, 4x4. Acest Antara e construit pe platforma Chevrolet Captiva pt. ca Opel nu are suv-uri, deci e Captiva 90%.
Consuma 11l in oras cu ECO (start/stop) activat si 7.5l afara. Acel 4x4 e automat, adica masina decide cand il cupleaza sau decupleaza iar el a zis ca nu a simtit niciodata diferenta, si a mers pe drumuri comunale cu zapada serioasa ... el doar accelera iar masina mergea :)
Spatiul e foarte ok inauntru, dar portbagajul e cat la Cruze-le meu (420l) , desi nu ma asteptam la o masina asa maricica.
Eu iti recomand sa mergi intr-un showroom si sa-l vezi ... eventual cere si un drive-test, chiar daca nu-l cumperi nou ;)
cibi
Expert Boarder
Expert Boarder
Member No: 9030

Car: Cruze 1.4T/6MT/2013

Postby Alexxandru » 12 Jan 2015, 16:49

multumesc -cibi - problema la TRAX ar fi ca nu inteleg cum ar intra in functiune rotile din spate doar atunci cand cele din fata derapeaza prea mult ( un 4x4 mai empiric ? ? ? ) . Da ai dreptate , cel mai bine este sa procedez cum ai spus . cat despre volum la TRAX daca scot "plafonul" din portbagaj am spatiu extra fara a rabata bancheta .
Alexxandru
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby cibi » 13 Jan 2015, 09:54

Alexxandru wrote:... cat despre volum la TRAX daca scot "plafonul" din portbagaj am spatiu extra fara a rabata bancheta .

Daaa, din cauza asta si eu prefer masinile cu 5 usi . Prefer sa am o masina un pic mai scurta ca lungime dar sa gasesc zilnic loc de parcare mai usor si sa umplu portbagajul full cand plec odata pe an in concediu, decat sa umblu zilnic cu un portbagaj mare si gol si doar ma laud ca am spatiu :)
Antara il iei nou sau s.h. ?
cibi
Expert Boarder
Expert Boarder
Member No: 9030

Car: Cruze 1.4T/6MT/2013

Postby Alexxandru » 13 Jan 2015, 12:12

cibi - Salut. - Antara inca nu ma convinge 100% chiar daca este GM , Chevy are ceva aparte ( parerea mea personala ) . Ma gandesc si la intretinerea unui 4x4 pe viitor mai ales ca sant si ceva rivali ( ix35,sportage ,asx etc.) care pot fi luati in calcul vizavi de pret .
Alexxandru
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby ches » 05 Feb 2015, 09:39

Eu nu vad de ce ai lua o Antara in loc de o Captiva. SIngura diferenta notabila intre ele este ca Antara are portbagajul mai mic, in rest sunt identice ca motoare, confort, garda la sol etc etc etc. In plus CAptiva s-a vandut bine in Romania, Antara sunt mult mai putine, deci in caz ca ai nevoie de chestii de la dezmembrari nu prea gasesti. Buba majora a Captivei vechi (cea cu motor 2.0 VCDI) era/este caseta de directie. Nu stiu daca la Antara este alta, trebuie sa te interesezi.
Noua Captiva vine cu un motor mai potent de 2.2l si probabil cu majoritatea problemelor rezolvate.

Si fara nici o suparare, Trax-ul n-are nici o treaba in ecuatia asta, este un SUV mic, de "oras", un fel de Opel Astra SUV. Pretul de vanzare de nou nu are nici o treaba cu cat poti sa iei pe Trax acum, eu zic sa ramai cu el si sa-l conduci astfel incatsa isi scoata banii. Ca idee, noua Captiva, veche de 3 ani, in echipare de top se vinde cu mai putin de 17000E, pret cerut initial. Desi Trax este un model mai nou, numarul mic de masini vandute, precum si dezavantajul spatiului si lipsa tractiunii integrale il transforma intr-o masina greu de vandut.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

• Advertisement

Return to 2.5 Chevrolet vs...