Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Caldura chevrolet aveo

Problema caldura habitaclu chevrolet aveo 1.2

Moderator: Raresh20

Caldura chevrolet aveo

Postby djcata92 » 16 Oct 2016, 09:47

Salutare ! Detin un chevrolet aveo 1.2 2007, si pana ieri am avut probleme cu incalzirea din habitaclu. Totul a fost verificat (termostat, nivel antigel, furtune) Am incercat sa curat caloriferul de sub bord , dar fara sa il scot afara, pur si simplu am introdus apa cu calgon in calorifer din compartimentul motor, a iesit destula mizerie dar caldura tot nu baga, aerul era aproape rece. Am cautat pe net vreo rezolvare si am gasit pe cineva care a patit la fel, mentionez ca furtunele care intrau in calorifer erau unul fierbinte si celalalt rece. Am inversat acele furtune care intra in calorifer (tur,retur) si acum baga caldura exact asa cum trebuie si acum sunt ambele furtune fierbinti. Intrebarea mea este urmatoarea: exista vreu-un risc din cauza ca am inversat acele furtune ? Totul ruleaza normal, dar pun intrebarea asta sa fiu sigur ca nu exista vreu-un risc
djcata92
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 28454

Car: Chevrolet Aveo 1.2 2007
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Caldura chevrolet aveo

Postby RINGO » 17 Oct 2016, 17:16

Nu,nu este in regula sa functioneze motorul cu furtunele de la caloriferul de incalzire interioara montate in sens invers.Circulatia lichidului de racire motor se face de catre pompa de apa, care are sensul de rotire a motorului, inversand cele 2 furtune nu se mai realizeaza corect racirea motorului.
RINGO
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 3143

Car: Aveo sedan

Postby romanvs » 06 Mar 2017, 23:02

Eu cred ca nu este nici o problema ca ai inversat furtunele.Ciudat este ca functioneaza,desi nu gasesc o explicatie logica(sau ar fi una:mizeria din el sa fi blocat iesirea si punand furtunele invers ai impins-o inauntru,dar oare unde se duce,fie blocheaza cu timpul partea cealalalta(intrarea) sau o baga in motor)...
Aceeasi problema cu lipsa caldurii o am si eu si ma gandeam sa iau un calorifer nou. :-w
romanvs
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 4179

Car: chevrolet aveo sedan

Postby ches » 22 Mar 2017, 14:44

@djcata92: Cel mai probabil daca pui furtunele din nou pe pozitia initiala acum iti va baga caldura :).
Partea proasta este ca ti s-a blocat caloriferul. CU un antigel schimbat la timp (si bineinteles de acelasi tip cu cel original) nu ar trebui sa patesti asa ceva. Eu zic sa verifici bine care a fost cauza blocarii.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

• Advertisement

Return to 2.1 Discutii generale (tehnice)