Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Probleme la poziție față spate frana etc

Probleme electice

Moderator: Raresh20

Probleme la poziție față spate frana etc

Postby Arpad » 24 Jun 2018, 08:55

Buna ziua. Sunt nou pe forum. Sunt posesor al unui Cruze 1.6 benzină 2009. Am o problema foarte grava și mă gândesc că cineva totusi mă poate ajuta.
Va explic în mare..... acum 2 zile am depistat următoarele probleme care au apărut dintr o dată.
Nu mai am poziție fata-spate, lumini de frâna decât cel din mijloc, lumina de ceață spate, nu se deschide portbagajul electric,bricheta, radio cd, sprituitorul de apă.in rest toate bune si funcționale.
Am fost la electrician și nu a găsit problema.toate siguranțele sunt bune.
Dacă mă puteti sfătui și pe mine va rog. Apropo sunt in anglia si aici e greu cu service uri. Numai programări peste 2 saptamani. Etc.. va rog...multumesc
Arpad
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 42951

Car: Chevrolet Crize 1.6 ls
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Probleme la poziție față spate frana etc

Postby ches » 03 Jul 2018, 10:58

Ma gandesc ca ar putea fi o problema legata de masa daca atatea sisteme de pe spate au cazut.
Nu stiu cum e exact la Cruze, insa in apropierea stopurilor ar trebui sa fie un surub prin pe caroserie de care la fie legate mai multe fire care vin intr-un papuc inel. Trebuie sa desfaci tapiteria din portbagaj si sa cauti legatura la caroserie, posibil sa se fi corodat si sa nu mai faca contact. Daca e asa se rezolva cu curatare cu smirghel si prindere la loc.
Mai poti verifica si tensiunea care vine pe firele "calde" masurand cu un multimetru tensiunea cu plusul multimetrului legat la firul pluis de la de pozitii si firul minus al multimetrului legat pe caroserie intr-un punct unde nu este vopsea. Daca vezi tensiune de aprox 12V inseamna ca masa este intrerupta undeva. Daca vezi tensiune 0 inseamna ca ai firul de plus care duce la bec intrerupt. In acest caz ultim as verifica si releele (daca masina are), nu doar sigurantele.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby Arpad » 07 Jul 2018, 02:53

Buna seara. Revin si multumesc de informatii oferite.
Au fost verificate toate dar la final a fost constatat ca ar fii vvb de BCM ul masinii. Adica bord computer modul. Tabloul de siguranta mai exact de sub capota. Cica ar fii in el o placa prin care toate astea ar fii legate impreuna si nu au separat sigurante. Am comandat bcm ul si luni va fii montat. Revin cu alte informatii.
Arpad
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby Arpad » 19 Jul 2018, 22:39

Buna seara .inca odat revin cu problema mea.
Am schimbat bcm ul si tot acea problema am. Nu s a remediat deloc. Nu stiu de unde sa ma apuc.
Eventual ma poate ajuta cu schema elctrica cineva.
Platesc daca e nevoie. vallevi99@yahoo.com poate sa ma contacteze pe email. Multumesc anticipat
Arpad
Fresh Boarder
Fresh Boarder

• Advertisement

Return to 2.1 Discutii generale (tehnice)