Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Schimb filtre Aveo 1.4L 16V

Tu cum intreti masina ? Solutii

Moderator: Raresh20

Schimb filtre Aveo 1.4L 16V

Postby EdgeGL » 21 Apr 2013, 22:48

Salut baieti!
De 2 saptamani sunt fericitul posesor al unui Aveo din 2007, motor 1.4L 16V. Avand in vedere ca nu cunosc istoria aceste masini, la vanzare nefiindu-mi predat manualul de service, am decis sa ii fac in primul rand un schimb de filtre. Si daca uleiul si filtrul de ulei au fost schimbate din primele 2 zile pentru ca m-am trezit la Tecuci cu martorul de check engine in bord aprins (venind de la Galati) au mai ramas filtrul de ulei, de benzina si de polen (nu am gasit nici un tester deschis in ziua aia la Tecuci asa ca daca tot am vazut pe joja ca nivelul e minim am decis sa schimb complet atat ulei cat si filtru de ulei ca sa elimin o posibila cauza). Nestiind exact ce producator sa aleg si citind pe forum am decis sa ma orientez catre Mann sau G.M. Astfel ca azi am decis sa dau comanda de un kit de toate cele 4 filtre originale GM de pe un site (pentru cine vrea, i-l pot indica) pentru suma de 140ron. Ce parere aveti? E facuta bine investitia? Puteam sa iau ceva mai bun de atat? Pentru schimburile ulterioare, pot schimba si pe Mann?
Last edited by EdgeGL on 21 Apr 2013, 22:48, edited 1 time in total.
EdgeGL
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 6638

Car: Aveo 1.4L 16v 94CP 2007 (+GPL)
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Schimb filtre Aveo 1.4L 16V

Postby marchizu » 22 Apr 2013, 16:30

Bun venit printre noi, da poti schimba si pe Man dar problema check engine cred ca e mai veche vad ca ai anul 2007 cand sau produs un lot cu alt fel de supape pe evacuare, dar cel mai bine e la tester si sa-ti spuna ce cod de eroare ai si pe urma gasesti aici pe forum o gramada de informatii despre check
Un copac loveste o masina numai in caz de legitima aparare
marchizu
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2249

Car: Aveo sedan 1.4/2007

Postby EdgeGL » 23 Apr 2013, 18:36

Multumesc de reply,
intre timp am dat comanda de o interfata de diagnoza ELM327 cu iesire bluetooth, sper sa ajunga pana in miniconcediul de Pasti ca sa pot face ceva investigatii. Si mai nou de atat, astazi mi-au venit filtrele GM. Tura viitoare o sa incerc probabil MANN-urile... am zis ca macar la prima tura sa le schimb cu ceva recomandat de producator, mai ales ca nu stiam exact ce e cu celelalte marci.

In postul meu anterior am comis o greseala in sensul ca ce a mai ramas de schimbat este filtrul de aer, benzina si polen, cel de ulei fiind schimbat odata cu uleiul nou.

Cat despre martorul de "check engine", nu stiu exact ce sa zic. Am legat masina la tester in reprezentanta cand am cumparat-o si am mers cu ea Constanta - Galati si Galati - Tecuci (~400km) pana sa apara martorul/problema. Ce stiu sigur este ca desi am martorul aprins, masina "trage" sprinten in continuare.
Last edited by EdgeGL on 23 Apr 2013, 18:36, edited 8 times in total.
EdgeGL
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby krs » 23 Apr 2013, 18:41

Vezi ca ELM327 cu Bluetooth e prost rau la conexiune...cea mai fiabila e cea cu USB de care am si eu.Iti zic asta cu Bluetooth-ul,pentru ca mi-a aratat cineva care vinde asa ceva si la recomandarea lui am luat pe USB.
krs
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 402

Car: Aveo 1.4 Hatchback

Postby EdgeGL » 23 Apr 2013, 21:16

Am dat deja comanda de pe ebay, 9£ cu tot cu transport. Daca e cu bai... am s-o schimb. Momentan nu mai am ce sa fac. Am luat-o in ideea ca o conectez la Torque (Android - Samsung Galaxy S2) ca si in filmuletul asta :)
Last edited by EdgeGL on 23 Apr 2013, 21:16, edited 4 times in total.
EdgeGL
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Andypet » 24 Apr 2013, 16:42

Salutare, sa o stapanesti sanatos.

Filtrele GM si Mann sunt la preturi asemanatoare deci sincer nu cred ca exista o diferenta calitativa sesizabila. Am vazut la revizie ca filtrele GM sunt facute in Olanda.

Filtrul de ulei o sa-l schimbi anual asa cum face toata lumea si-ti recomand sa faci acelasi lucru si cu cel de polen; la mine dupa un an (masina fiind luata primavara trecuta) era destul de negricios pe centru si daca-l mai tineam pana la vara s-ar fi innegrit complet. E multa mizerie la noi in atmosfera in comparatie cu tarile vestice.

Filtrul de aer o sa-l schimb la urmatoarea revizie (adica la 2 ani), odata cu filtrul de benzina.

Eu unul prefer sa merg pe GM in perioada de garantie, mai ales ca revizia a fost ieftina (poti vedea pe thread-ul meu ultimul post), iar dupa, probabil ca o sa ma orientez doar spre un alt ulei (probabil ca Wolf sau Motul care cel putin pe hartie sunt mai performante - ambele 5w-30 Dexos 2).
Last edited by Andypet on 24 Apr 2013, 16:42, edited 1 time in total.
Andypet
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 5481

Car: New Aveo Sedan 1.4 LTZ MY 2012

Postby Andypet » 26 Apr 2013, 11:54

Un mic update: am cautat pe site-ul Mann filtre pentru noul Aveo si se pare ca nu au decat de polen (2 modele). Restul sunt pe vine, deci varianta GM ramane cea mai fezabila pentru posesorii noului model.
Andypet
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 5481

Car: New Aveo Sedan 1.4 LTZ MY 2012

Postby EdgeGL » 10 Jun 2013, 15:44

Revin cu un update: mi-a venit interfata ELM327 acum vreo luna. De atunci am testat-o de mai multe ori atat pe masina mea cat si a mai multor prieteni. Vreau sa va sun ca a functionat perfect de fiecare data, atat cu Torque (Android) cat si cu ScanMaster-ELM (PC). Nu pierderi de semnal, nu nimic. Sunt multumit de ea si consider ca am facut o investitie foarte buna pentru cei ~50 de lei cheltuiti.

Numai bine!
EdgeGL
Platinum Boarder
Platinum Boarder

• Advertisement

Return to 2.3 Intretinere si ingrijire