Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Martor motor aprins

Re: Martor motor aprins

Postby emiliananghel » 04 May 2011, 19:56

Salutare ...

Din cate am citit pe forum se pare ca sunt multi care au sau au avut probleme cu supapele ...

Zic si eu ... stiu sigur despre kalos ca a venit din fabrica cu probleme la supape. Eu le am schimbat dupa 2 ani ... insa cu unele la fel de bune ca si cele cu care a venit masina din fabrica. M au tinut si alea cam 1 an si din nou probleme.
Comportamentul masinii era precum era vechea dacia cand mergea doar in 3 sau 2 bujii.
Am fost si eu la service ... imi ziceau si mie cum au mai zis si altii pe aici ca sa schimb treapta la 3500 ... am inceput sa schimb dar degeaba. Daca supapele erau problema, schimbam eu degeaba la 3500.
Si in final mi au pus supape bune ... si cred ca sunt mai bine de 2 ani si nu mai am probleme.
emiliananghel
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 3789

Car: Kalos
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Postby ryco0984 » 07 May 2011, 12:26

Au fost probleme la Kalos cu supapele doar la modelele din sfarsitul lui 2005 si cam asta ar fi fost singura problema generala la Kalos am si eu prieteni care lucreaza la reprezentanta si ei mi-au spus, al meu este din: an fabricatie noiembrie 2003 inmatriculata si pusa in circulatie februarie 2004 si mentionez din nou ca masina face taxi si nu a avut mari probleme si niciodata probleme la supape.
ryco0984
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 628

Car: Chevrolet Kalos SX 1.4 16v

Postby GWK » 25 Nov 2012, 17:00

Salut. Am avut si eu problema cu martorul motor aprins. Am inteles de la un nene ca ar da rateuri din cauza apei din benzina, ca nu-si face arderea bine.Becul s-a aprins de fiecare data cand am alimentat de la PETROMU' ala la iesirea din BUC spre Cernica. dupa o alimentare cu efix de la ROMPETROL si 5 km parcursi la o turatie de 4000- 4500 becul s-a stins si sper sa nu mai am probleme.
GWK
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 610

Car: Aveo Sedan LT 1.4 16V 2007

Postby ryco0984 » 25 Nov 2012, 21:33

In general benzina pare ai fi cauza genera de aprindere a acestul martor, rar s-au semnalat altfel de defectiuni.
ryco0984
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 628

Car: Chevrolet Kalos SX 1.4 16v

Postby Anita » 19 Feb 2013, 20:56

Multumesc frumos, mi-au fost de folos post-urile voastre... Supapele nu le-am verificat, in rest, am schimbat sonda lambda, bujiile, am curatat catalizatorul (nu doar prin turatii 4000+, ci demontat, etc), am petrecut zeci de ore prin service-uri (cred ca le placea baietilor de mine :)) ) , am lasat o gramada de bani, dar tot degeaba... Nu ii dau de cap martorului, neam! Se mai stinge din cand in cand singur, il mai reseteaza in service, dar revine de fiecare data :twisted:
Si nici nu conduc ca o blonda (cu toate ca sunt!) ;;)

am masina din 2007, ea e din 2005, sunt al doilea proprietar si il cunosc bine pe primul! - este unchiul meu! La vreo doi ani dupa ce am luat masina a inceput nebunia, iar eu conduc mult mai "wild" decat unchiul meu... Adica mai turat, depasiri, etc.
Am obosit sa stau prin service-uri si sa imi schimbe piesele bune de pe masina :(( asa ca am lasat-o balta deocamdata...

Dar mai nou... De vreo doua luni a inceput sa piuie masina, din senin, in mers. Este cate un piuit, acut. As vrea sa stiu daca are vreo legatura cu "martorul meu preferat" sau e doar o coincidenta? Nu piuie mereu, dar azi de ex, a piuit de 4 ori in 10 min, la intervale negulate, cat am stat in parcare. Cum am spus mai sus, piuie in mers, in stat, nu am reusit sa gasesc un element comun...

Ma poate ajuta cineva cu problema similara, va rog ? :wallbang:
Anita
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 6348

Car: Chevrolet kalos

Postby gicu60 » 17 Mar 2017, 17:39

La un Kalos de 1.4 16v cu bec martor motor aprins, pus tester si diagnosticat sonda lambda, stins si reaprins din nou, ce sonda lambda trebuie schimbata caci am vazut ca sunt 2, una imediat dupa galerie si una dupa catalizator?
gicu60
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 41870

Car: kalos hatchback 1.4l 16v 69kw

Postby dexter » 18 Mar 2017, 13:09

nu zice la diagnoza care?
asfalt uscat si drumuri bune
dexter
Platinum Boarder