Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Chevrolet Epica White Pearl

2.0 VCDI LS

Moderator: Raresh20

Chevrolet Epica White Pearl

Postby ches » 04 Oct 2011, 10:12

Salutare tuturor,

Va prezint si eu masinuta mea, un Chevrolet Epica diesel de 150cp, varianta LS, cu cutie manuala cu 5 trepte. Ce o face cu adevarat deosebita este culoarea, alb perla, eu am mai vazut doar una in Romania.

Putina istorie: Masina are acum aproximativ 60500km, eu am luat-o la 47800km. Fostul prorietar a cumparat-o in noiembrie 2007 si a fost un tip din Timisoara care a avut multa grija de masina, dar care a fost executat silit de fisc. Masina a fost cumparata de un samsar care probabil avea o susta la fisc si care apoi mi-a vandut-o mie, scotand si el un profit bineinteles :D. Inainte de a cumpara masina am fost cu ea la un service de reprezentanta (ales de mine) si toate testele au fost in regula, deci am luat-o.

Imbunatatiri:
- Fostul proprietar i-a pus folie Llumar pe geamuri - 5% in spate si 73% in fata. Sunt foarte multumit, vizibilitatea este buna din masina si cel mic poate sa doarma linistit. In vechea masina (o Nubira 2 din 2003) foloseam parasolare cu ventuza fara prea mare succes.
- Eu i-am pus scut motor de otel, anvelope de iarna Nokian WR G2 si i-am facut un detailing ca la carte.

Cateva poze:
IMG_1507.JPG
IMG_1514.JPG
Epica_40.jpg

IMG_1600.jpg
IMG_1612.jpg
IMG_1614.jpg

IMG_1608.jpg
IMG_1615.jpg
DSC00370.JPG
Last edited by ches on 04 Oct 2011, 10:12, edited 2 times in total.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Chevrolet Epica White Pearl

Postby vladbobtm » 06 Oct 2011, 16:31

Bine ai venit si la cat mai multi km fara probleme!!
vladbobtm
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 1249

{ SPRITMO }
Car: Chevrolet Cruze 2.0 VCDI

Postby krs » 06 Oct 2011, 21:46

Cat mai multi km fara probleme...Mai exista una in brasov identica cu a ta.Foarte frumoasa masina..
krs
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 402

Car: Aveo 1.4 Hatchback

Postby ches » 07 Oct 2011, 12:03

Multumesc de urari!
@krs: Da, cred ca masina pe care am vazut-o era din Brasov, am trecut pe langa ea pe Dealul Negru. Am vazut-o din mers, mi se pare ca este modelul LT (cu jante de 17 si senzori de ploaie).
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby razvan020 » 07 Oct 2011, 13:29

Salut Ches si felicitari pentru masinuta, arata foarte bine si sa o stapanesti sanatos fara evenimente.
razvan020
Administrator
Administrator
Member No: 63

Car: Chevrolet Aveo 1.4

Postby Mapro » 12 Oct 2011, 16:16

Felicitari si sa o stapanesti sanatos fara evenimente..
Poate ne spui cat a costat, care sunt impresiile tale, etc.
Mapro
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 880

{ SPRITMO }
Car: Chevrolet Epica 2.0D LT AT

Postby ches » 13 Oct 2011, 11:34

Salut Mapro, razvan020,

In primul rand multumesc pt urari. Impresiile sunt in general bune. Hai sa fac un scurt review cu bune si cu rele.
Pro:
- spatiul interior
- portbagajul este mare, la fel si gura de incarcare
- insonorizare buna
- materiale de calitate - plasticele se zgarie greu, bordul si fetele usilor sunt acoperite cu plastic moale, tapiteria textila ventilata (perforata) este foarte placuta pe timpul verii, iar pielea de pe sezut si spatar pare de buna calitate. Deocamdata nu se aude nici un "greiere", desi masina are 4 ani.
- cotiere confortabile si practice atat in fata, cat si in spate
- sistemul audio de calitate buna (desi intotdeauna e loc de mai bine)
- suspensie confortabila, masina se aseaza bine pe drum si desi se inclina in curbe nu pierde aderenta
- motorul diesel de 150cp este bine dimensionat pentru masina de ~1600kg
- fiabila, nu am schimbat nimic la ea in afara de consumabile si nici fostul proprietar nu cred ca a schimbat

Contra:
- consumul putea fi mai bun - in oras scoate de obicei 8-10%, afara 6-7% la 110-120km/h mers constant. Clima este intotdeauana pe Auto, deci consumurile fiind facute asta vara, includ si AC. La viteze mai mari (>120km/h) cutia manuala cu 5 trepte penalizeaza consumul.
- o parte din tapiteria de pe scaune (spatele si lateralul sezutului) este din piele ecologica, mi se pare ca s-au zgarcit aiurea
- este o masina mare, deci locurile de parcare se gasesc mai greu :)

Cam asta ar fi impresia despre masina mea.

Numai bine!
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Mapro » 13 Oct 2011, 12:07

Si eu am sesizat o usoara instabilitate a masinii la curbe daca sunt atacate cu viteza mai mare. Asta in principal, zic eu, datorat cauciucurilor cam subtiri pentru dimensiunile masinii. Dupa mine un minim de 225mm latime era necesar. Ale mele au 215/50/17".
Consumul intradevar este mai mare ca si la alte masini si putem spune ca este un issue la Chevrolet. Acest fapt este compensat de puterea masinii care se simte. Am facut o comparatie de curand cu BMW X3 (masina noua) cu un motor identic si aceasi putere, 150CP. Am fost surprins neplacut sa constat ca este foarte galagioasa si fara vlaga cu toate ca greutatea este comparabila cu cea de la Epica.
La capitolul "Contra - masina este mare..." nu este un minus deoarece asta este clasa ei - esteo masina mare comparabila cu Honda Accord, BMW seria 5/7, etc. La urma urmei ti-ai dorit o masina mare, nu?
Mapro
Platinum Boarder
Platinum Boarder

{ SPRITMO }

Postby ches » 13 Oct 2011, 16:53

Eu am versiunea LS cu jante de 16" si cauciuciri 205/60. Nu consider un dezavantaj pt ca masina se comporta bine in curbe si la franare pt dimensiunile si greutatea ei. Chiar imi place ca o am cu jante de 16" pt ca la ce gropane si denivelari intalnesti pe drumurile patriei mi-ar fi terminat nervii si rinichii niste jante mai mari. Chiar ma amuzam citind pe forumul Mitsubishi ca baietii vindeau jantele de 18" si isi puneau de 16 pe Outlander ca sa fie mai confortabil.

La Epica imi pare rau ca nu mi-am luat jante de 15" + cauciucuri de iarna, ci mi-am luat doar cauciucuri de 16". Iarna ar fi fost tare bune...

N-am pomenit de la inceput in povestea masinii ca initial mi-am dorit tot o compacta ca si fosta Nubira 2. M-am uitat dupa Volvo S40, Saab 93, dar nu am gasit nimic care sa-mi placa (f multe aduse din afara tarii cu km masluiti), apoi am trecut la Opel Vectra si Passat si la fel, numai masini scumpe sau la 10000-11000E cu km masluiti aduse de afara. Si daca am ajuns la Passat, am zis ca nu strica sa vad si o Epica care la aceiasi bani avea jumatate din km si verificabili la reprezentanta. Initial rejectasem Epica pt ca mi se parea mult prea mare ca dimensiuni. Insa mi-a placut f mult masina si atmosfera interioara, asa ca n-am mai stat si am luat-o.

Cam asta e povestea, de aceea am zis ca masina este mare. M-am obisnuit rapid cu ea si nu am probleme la parcare (ma ajuta si oglinda care se orienteaza automat sa vad bordurile :P), dar gasesc mai greu loc. Ma tenteaza sa cumpar un Matiz SH la 1200-1400E si sa-l folosesc pt deplasare la serviciu, dar ma gandesc ca si cu banii astia pun 1000l de motorina in Epica si merg minim 10000km... Cert este ca de cand a inceput sezonul virozelor ma feresc sa merg cu metroul pt ca am un baietel de numai 1an si jumatate si anul trecut a prins o viroza care l-a tinut pana in primavara anul asta.

Mapro, tu ai cutie automata cu 6 trepte? Cate rpm ai la 130km/h daca mergi constant?
Last edited by ches on 13 Oct 2011, 16:53, edited 1 time in total.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Mapro » 25 Nov 2011, 21:57

Mapro, tu ai cutie automata cu 6 trepte? Cate rpm ai la 130km/h daca mergi constant?

Cutia de viteze este cu 5 trepte. Oricum treapta a 6-a la cele care au nu se cupleaza decat pe la 190 km/h.
La 130 km/h daca retin corect am cam 2500rpm in treapta a 5-a.
Mapro
Platinum Boarder
Platinum Boarder

{ SPRITMO }

Postby ches » 07 Dec 2011, 19:30

Mda, deci rapoartele sunt gandite aproximativ la fel ca la cea manuala.
Avantajul e ca cei cu automata cu 6 trepte pot sa-i dea a sasea schimband manual si rezulta un consum mai mic. 190km/h mi se pare enorm pt schimbatul in a sasea, practic nu o vei folosi niciodata pe modul automat.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Mapro » 07 Dec 2011, 21:40

Utilizarea manuala a treptei a 6-a la o cutie automata pentru reducerea consumului este discutabila. In general la orice masina treapta a 6-a si mai nou a 7-a este conceputa pentru viteze inalte de croaziera.
Poti cauta pe Youtube un filmulet edificator cu Epica cu cutie automata.
Mapro
Platinum Boarder
Platinum Boarder

{ SPRITMO }

Postby ALiCE » 07 Dec 2011, 22:17

Viteza/turatie la o Epica cu cutie automata, 6 rapoarte, diesel.

epica.png

Ignorati culorile, nu au absolut nici o relevanta, sunt din alt document :D

Ar fi cel putin aberant sa schimbe treapta a 6-a la 190km/h, asta ar insemna cam 4000rpm in a 5-a si 3000rpm in a 6-a.

Personal, cred ca sare in a 6-a pe la 100-120km/h.
Last edited by ALiCE on 07 Dec 2011, 22:17, edited 2 times in total.
ALiCE
[Big Boobs]
[Big Boobs]
Member No: 1790

Car: Cruze 2.0D

Postby Mapro » 07 Dec 2011, 22:33

Vizionati link-ul de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?v=7gyI6ZX_61w
Mapro
Platinum Boarder
Platinum Boarder

{ SPRITMO }

Postby ALiCE » 08 Dec 2011, 01:09

Eu credeam ca vorbim de modul 'normal', nu 'pedala la fund' - unde clar schimba mai tarziu. Prea tarziu as zice eu, tinand cont de faptul ca dupa 3000rpm cuplul incepe sa scada.
Last edited by ALiCE on 08 Dec 2011, 01:09, edited 1 time in total.
ALiCE
[Big Boobs]
[Big Boobs]
Member No: 1790

Car: Cruze 2.0D

Postby lazarcv » 27 Dec 2011, 14:51

Salut si Craciun fericit la toata lumea.
Frumsoase masini. Sa va poarte sanatosi si fara probleme tehnice multi ani inainte.
In ultimul timp ma gandesc si eu la o masina mai mare si diesel...in general break ...deoarece familia in ultimii 2 ani si-a dublat membrii :-) . Zilele astea am descoperit o solutie mai buna...Epica. Mai buna in sensul ca nu ma dau in vant dupa break-uri, acum conduc un seria 3 "sedan", iar Epica cu dimensiunile ei generoase ar oferi spatiul dorit (si in portbagaj).
mapro: Mi-ar place sa vad masina ta live si sa schimbam cateva impresii, avand in vedere ca suntem in Timisoara, daca am retinut bine...
Daca esti deacord propune un mod de intalnire. Multumesc anticipat.
Last edited by lazarcv on 27 Dec 2011, 14:51, edited 1 time in total.
lazarcv
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 5227

Car: bmw 3 series

Postby ches » 04 Jan 2012, 12:45

La multi ani!

Eu sunt din Bucuresti, Mapro este din Timisoara. Poti vorbi cu el.
Masina este intr-adevar spatioasa, probabil mai spatioasa decat un seria 3 sedan <2003. Modelele mai noi de seria 3 sunt cam echivalente cu Epica, mai putin spatiul pentru genunchi care este mai mare in Epica. Portbagajul este incapator si are o gura de intrare decenta care favorizeara incarcarea caruciorului de copil/ scoicii cand nu este folosita. Materialele sunt de calitate, numarul de "greieri" fiind foarte redus pt o masina facuta de Chevy/Daewoo. Cu fiabilitatea nu ma pronunt pt ca o am doar de 16000km/ 1 an si 2 luni si nu stiu exact ce a schimbat fostul proprietar pe garantie, oricum masina are ~65000km si cat a stat la mine nu am avut nici o problema.

Si eu am cumparat Epica la un an dupa ce s-a marit familia. Inainte aveam o Nubira 2, care era si ea incapatoare, dar la varsta de 7 ani deja incepusem sa bag bani in ea si consumul nu era nici el deloc grozav (11-13% in Bucuresti). Cu Epica nu am reusit niciodata sa scot peste 11% in Bucuresti pe frig in conditii de aglomerare mare si cand o forjam cand aveam loc ca sa scap de aglomeratie.

Totusi un break este mai practic si iti ofera spatiul necesar unei biciclete mai mici/ bagaje mai multe/ transport caine etc, lucruri pe care un sedan nu va putea niciodata sa le faca. Depinde de fiecare la ce planuieste sa isi foloseasca masina... De la Chevy Lacetti break este o masina ieftina si cu consturi mici de intretinere si exploatare. Alternativa de la Opel, varianta "mai de lux" ar fi Opel Signum, un break de clasa medie bazat pe Opel Vectra (o masina nu foarte stralucita). Ca avantaje la Signum ar fi spatiul mai mare, materialele mai de calitate, designul mai bun decat la Lacetti si nu in ultimul rand lada frigorifica din bancheta spate 8) .
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby ches » 19 Jul 2012, 17:27

N-am mai scris nimic de masina de muulta vreme. Haideti sa fac un update, in orgine invers cronologica.

1. Masina a depasit bariera de 70000km. Din pacate n-am fost pe faza sa prind fix momentul:
2012-06-24_11-30-13_607.jpg

2. Pana acum nu am avut neplaceri datorate masinii, insa eu am reusit sa ii fac o zgaritura mica pe aripa spate, pe buza de la pasajul rotii. Din fericire cu putina rabdare, o combinatie fericita de vopsea si nitel timp liber s-a rezolvat frumos, fara sa revopsesc aripa. Reparatia se vede putin daca faceti zoom pe buza aripii, unde se inchide usa:
aripa spate.JPG

3. I-am pus aparatori de noroi speciale pt Epica pe care le-am comandat de pe e-bay (in Romania nu am gasit din pacate). S-au potrivit perfect:
aparatori.JPG

4. Am vopsit volanul pentru ca lacul pielii incepuse sa se toceasca si nu vroiam sa se faca mai rau. Rezultatul nu este perfect (din vina mea ca nu am slefuit pielea inainte de vopsire), se poate vedea in poza numita volan detaliu 2. S-au aplicat 2 starturi de vopsea si doua de lac. Au trecut cam 2 luni de la vopsire si nu se vede nici o urma de tocire a noului lac, deci probabil va tine bine.
volan.JPG
volan detaliu 2.JPG

5. Am polishat farurile pentru ca fostul proprietar le zgariase si nu imi placea cum arata. De luminat, lumineaza la fel ca inainte, lupele focalizau lumina dincolo cu zgarieturile respective. O poza cu inainte si una cu dupa :)
far inainte.JPG
far dupa.JPG

6. I-am pus senzor de parcare electromagnetic in urma cu aproape 3 luni si sunt foarte multumit. Marele avantaj fata de un senzor clasic este ca nu trebuie date gauri in bara si este perfect invizibil din exterior si interior. Singurul fir care se zareste in cazul in care stii unde sa te uiti este cel de la difuzor. Celalalt avantaj fata de senzorii clasici este distanta de la care piuie in continuu - 5-10cm in functie de natura obstacolului (metal, piatra etc-10cm, frunze,crengi,plastic-5cm).

Ce mai am de facut:
1. Montaj incalzire in scaune. Am cumparat butoanele originale (90RON/bucata) si am reusit sa trag primele 2 fire de la butonul de pe usa stanga pana in habitaclu. Mai am usa dreapta si montajul rezistentelor de incalzire. O sa pun poze la sfarsit.
2. Schimbat niste cleme rupte si vopsit zgarieturi pe pragul dreapta pentru ca am reusit sa ma urc cu pragul pe o bordura prea inalta pentru masina :( Din fericire inafara de ornamentul de plastic nu am zgariat/indoit nimic.

Sper sa tina vremea cu mine si sa se mai racoreasca pentru ca este aproape imposibil sa lucrez pe o vreme ca asta...

Numai bine!
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby ches » 23 Aug 2012, 14:18

Update la jurnalul de bord:
1. Epica a primit unitatea audio cu 6CD changer intern cumparata de la Area51. Pe Lacetti era prea mare bataia de cap sa o adaptez.
2012-08-23_09-22-23_209.jpg

2. Am hotarat sau tiganesc pana la capat asa ca i-am pus lumini cu LED pe pozitii, portbagaj, plafoniera si lampile de citit. LED-urile le-am luat de pe ebay si nu m-au costat mai mult de 50RON toate. Arata OK desi nu ma omor dupa chestiile astea, a fost mai mult o decizie de grup - am facut o comanda mare pt mai multe masini. La portbagaj in schimb lumina mai puternica este mai mult decat binevenita.
3. Am uns culisele etrierelor la toate cele 4 roti. M-au ajutat 2 colegi, deci era gata in juma de ora :D. Am folosit vaselina speciala de la Castrol.
4. Un consum mixt pentru 150km oras + 200km de A3+DN1+ 350km de drum de munte a luat 7.7% metoda plin-plin, 7.2% pe bord. E OK, se poate si mai bine. Vedem ce se intampla maine cand plec la Rusu, pe langa Petrosani. Voi face consumul plin-plin pt intreg traseul.
Last edited by ches on 23 Aug 2012, 14:18, edited 1 time in total.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Mapro » 23 Aug 2012, 19:06

Felicitari. Tot asa si pe mai departe si sa te bucuri de ea.
Mapro
Platinum Boarder
Platinum Boarder

{ SPRITMO }

Next

• Advertisement

Return to 1.2.4 Epica