Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Pedala de ambreiaj ramane jos

Pedala de ambreiaj ramane jos

Postby potigraf » 12 Jul 2013, 12:27

Buna ziua
Detin un Aveo 1,4 an 2006 ,21000 km care a circulat foarte putin in ultimii 2 ani,la care ramane pedala de ambreiaj la podea.La rece,ambreiajul lucreaza normal,apas-se ridica,cand se incalzeste motorul,pedala ramane jos,trebuie sa bag pantoful sub pedala ca sa o ridic.Posibile cauze,sfaturi!
Multumesc.
potigraf
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 6817

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Pedala de ambreiaj ramane jos

Postby nluncasu » 12 Jul 2013, 19:31

Comanda ambreiajului e hidraulica.Conform manualului,ar fi posibile 2 cauze:blocare a articulatiilor parghiilor sau a rulmentului de presiune,sau o placa de presiune slabita.Totusi,daca informatia pe care o dai,cum ca la rece totul functioneaza bine, este corecta,atunci,mai degraba,s-au stricat garniturile pompei de ambreiaj(cea de langa pedala de ambreiaj),a cilindrului de debreiere(cel aflat pe cutia de viteze),sau ale amandorura.De obicei,asta se lasa cu pierdere de lichid de frana,asa ca uita-te,mai intai in rezervorul de pe pompa de frana,pentru ca rezervorul e comun,desi are 2 sectiuni separate,de la un anumit nivel.
Last edited by nluncasu on 12 Jul 2013, 19:31, edited 1 time in total.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2365

Car: Chevrolet Aveo

Postby potigraf » 15 Jul 2013, 09:49

Salut
M-am uitat si la rezervorul de lichid de frana ,nu constat o scadere a nivelului,si nu apare nicaieri nici un fel de scurgere de lichid.Am facut si o mica aerisire pe la purjorul care este pozitionat pe cutia de viteze,pe cilindrul de debreiere(cum era la Dacia 1300 la cilindrii de frana),nu a dat aer,nu am constatat nimic in neregula.Ca sa pot circula cu masina,trebuie sa nu mai apas pedala de ambreiaj pana la podea,adica fac cam 3/4 din cursa si pot sa schimb viteza.Dar daca nu sunt foarte atent la schimbarea vitezei, mai ,,caraie"cutia de viteze.
potigraf
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby nluncasu » 15 Jul 2013, 15:23

Vezi ca axul pedalei de ambreiaj are niste bucsi si un arc de revenire.E posibil ca,pe acolo,sa fi aparut ceva uzuri din cauza lipsei vaselinei,sau,sa se fi rupt,chiar arcul.Trebuie impins scaunul inapoi si intrat acolo,cu o lanterna.Intai se scoate capacul de sub bord.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby potigraf » 16 Jul 2013, 09:11

Am scos schema ,,ansamblu pedala ambreiaj hidraulic Aveo" si o sa incerc sa o rezolv cu lubrifierea partilor mecanice.Ar fi cea mai simpla rezolvare.Nu stiu ,daca umblu la reglajul cursei pedalei pot rezolva ceva.
potigraf
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby nluncasu » 16 Jul 2013, 15:33

E bine,dar vezi sa nu uiti ceva,la montaj.Eu as schimba si setul de garnituri ale pompei.Sunt la toate magazinele si costa putin.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder

• Advertisement

Return to 4.2.1 Probleme tehnice - Aveo