Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Pierdere ulei motor

Pierdere ulei motor

Postby Marius1967 » 28 Dec 2015, 18:46

De cateva saptamani pierd ulei de la motor, cred ca pe la un simering situat intre blocul motor si cutia de viteze. A mai patit cineva asa ceva si cum ti rezolvat problema?
Aveo 1,4, 16v, F4D13, 2008, 40000 KM.
Marius1967
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 36331

Car: Chevrolet Aveo
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Pierdere ulei motor

Postby doldi1210 » 30 Dec 2015, 16:20

Eu pierdeam pe la o-ringul senzorului de arbore cotit,cel de langa filtrul de ulei.
doldi1210
Expert Boarder
Expert Boarder
Member No: 5292

Car: Chevrolet Kalos SX 1.4 16V

Postby Marius1967 » 30 Dec 2015, 18:55

Si cum ai rezolvat problema? Eu am inteles de la mecanic ca am aceasi problema, si m-am pregatit : simering Elring ELRING 590.797

Producator: ELRING
Cod producator: 590.797

Detalii produs
Partea de montare: spre cutia de viteze
Diametru interior [mm]: 80
Diametru exterior: 98
Latime [mm]: 10
Configuratie etansare radiala arbore: A/BS
Tip turbulenta: rasucire la stanga
Material: FPM (cauciuc fluor)
Protectie antipraf: cu protectie antipraf
Ulei Castrol 5W30 EDGE, filtru MAN si sa vad mana de lucru...problema este ca astazi s-a aprins intermitent martorul de la ulei, deci nu mai este de mers. Am inteles ca trebuie data cutia de viteze jos pentru a ajunge la simering...
Marius1967
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby nluncasu » 30 Dec 2015, 20:24

Simeringul de care ai nevoie,daca nu pierde ulei pe altundeva si-l bate vantul catre spate,este cel de care vorbesti.nu e nevoie sa intelegi de la cineva ca trebuie scoasa cutia ca sa-l schimbi,e la mintea cocosului ca numai asa ai acces acolo.Cu ocazia asta,vezi si cum stai cu discul de ambreiaj,care poate fi uzat,sau imbibat cu ulei,ca sa nu platesti aceeasi lucrare,de 2 ori.Nu e nicio legatura intre lucrarea respectiva,ulei si filtrul de ulei.Uleiul poate fi completat,daca nu si-a epuizat kilometrii(15000),la fel,filtrul poate ramane acelasi,daca e cazul.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2365

Postby Marius1967 » 30 Dec 2015, 20:57

Mda, cam asa este, am ulei pana in spate la spoiler, am intrat in rampa sub masina si am vazut si eu, iar uleiul cam avea undeva la 10.000 km, asa ca trebuia schimbat, asta este. Sper sa fie doar atat. Nu inteleg de ce a crapat asa repede, la doar 40.000 km, nici nu este o masina forjata. :thinking: Mi-am luat si trei spray-uri de curatat frane ca sa scap de ulei. Cand dau drumul la climatizare mirose a ulei incins de zici ca esti in bucatarie.
Marius1967
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby nluncasu » 31 Dec 2015, 14:14

Nu-i vreo legatura intre forjat si defectarea simerinfului.N-ai avut noroc,da un simering corespunzator.Asta,daca e vorba chiar de kilometrajul pe care-l spui.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2365

Postby krs » 01 Jan 2016, 17:17

Stai linistit ca a me a avut schimbat simeringul ala pe garantie pe la vre douazeci de mii...probabil a fost un lot mai prost.
A mea e din 2008....70.000 momentan fara probleme la simering.
krs
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 402

Car: Aveo 1.4 Hatchback

Postby adi olah » 10 Feb 2016, 13:47

Salut. Am si eu o problema. Motorul ( Aveo 2006,1.4, 94 cp) consuma ulei si inca mult adica la 500 km cam 1.5l. Am mers la mecanic si a rectificat chiuloasa, a schimbat segmentii, ghidurile si simeringurile de supapa. Am luat masina si dupa 500 km aceeasi problema a consumat cam 1.5 l ulei. A dat iar chiuloasa la rectificat la alt meserias plus ce o mai fi facut pe acolo si cand am luat-o aceeasi problema ..... Acum m-a chemat a treia oara sa facem bucati motorul dar de data asta as vrea sa ma duc mai in cunostiinta de cauza. Rog mult colegii sa ma ajute cu sfaturi. Mentionez ca am ajuns sa ma gandesc sa schimb motorul, iar aici as vrea sa stiu daca exista compatibilitati cu alte motoare gen Nubira 1.6 ( care ca aspect este identic) sau opel corsa de 2 L.
Last edited by adi olah on 10 Feb 2016, 13:47, edited 1 time in total.
adi olah
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 6723

Car: chevrolet aveo sedan 2006

Postby miron_gabriel03 » 28 Nov 2016, 12:49

salutare.adi olah cred ca mai bine schimbi chiulasa cu totul. uite un coleg cu motor ca al meu 1,2 undeva pe la 70-80miikm parca ,i s-a blocat ax cu came rupand distributia si stricand iremediabil chiulasa. a luat chiulasa sh si a nimerit-o buna. cauza a fost pompa de ulei defecta,el spunanad ca nu a fost atentionat de martor ulei,cand i-a scazut presiunea.(ciudat).
am aveo acelasi an 2008. am pus astazi 1l de ulei fara sa se aprinda senzorul. a mea pana acum in 180mii km nu a mancat ulei. acum vad ca este ulei la imbinarea dintre cutie si motor precum si pe la garnitura dintre baie si bloc. este ulei proaspat (fara murdarie). deci in curand trebuie sa intru si eu la motor: garnituri, a 2a distributie, din nou semering ax cu came.
Last edited by miron_gabriel03 on 28 Nov 2016, 12:49, edited 1 time in total.
miron_gabriel03
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 1958

Car: chevrolet aveo , suzuki gsx-r

• Advertisement

Return to 4.2.1 Probleme tehnice - Aveo