Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Probleme la aripile din fata.

Probleme la aripile din fata.

Postby nluncasu » 12 Aug 2012, 20:51

Astazi,la deschiderea usii,am vazut ceva frunze uscate adunate in spatiul dintre aripa si aripa interioara.Cand am bagat surubelnita,am dat peste circa 10 cm de pamant ud acolo.Studiind problema am vazut ca,aparatoarea din plastic din interiorul aripii are o degajare cam cat degetul mic,prin care trebuie sa se scurga apa care curge pe grila dintre capota si parbriz.Numai ca,orificiul se astupa si apoi totul ramane acolo,cu apa cu tot,punand in pericol atat aripa,cat si capul pragului.
Pentru a curata ,trebuie scoase cele 3 suruburi care tin partea inferioara a aparatorii,bagat mana,scos pamantul si aruncat cu multa apa.
Ulterior,cred ca trebuie verificata periodic gaura de scurgere si aruncat cu apa prin spatiul dintre usa si caroserie,pentru a nu ramane pamant acolo.
Sunt curios ce vor gasi acolo cei care vor face verificarea.Si,inca ceva:am crezut ca,pe partea soferului,va fi mai putin pamant.A fost la fel,ca pe dreapta.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2365

Car: Chevrolet Aveo
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Probleme la aripile din fata.

Postby krystyanys » 12 Aug 2012, 22:52

Am gasit si eu tot asa
DSC01940.JPG

Aici am pus si niste poze sa vedeti cum era la mine pe dreapta din cauza ca era carenajul de plastic crapat http://www.clubchevrolet.ro/forum/kalos-f84/kalos-hatchback-2004-t27054.html in josul paginii
Mai mult valoreaza un diamant ciobit decat o caramida perfecta. Mai bine sa dai gres incercand sa faci ceva, decat sa excelezi in a sta degeaba
krystyanys
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4880

Car: kalos hatchback 1,2 12/2004

Postby nluncasu » 13 Aug 2012, 08:41

N-am gasit rugina,pentru ca masina are numai 4 ani.Ce-ai gasit la Kalos nu este din cauza aparatorii rupte.Dimpotriva,faptul ca era desprinsa ajuta evacuarea apei si noroiului.Cred ca pamantul s-a depus anterior ruperii aparatorii.Eu am aparatorile intacte,si tot am gasit pamant.Cauza sunt frunzele care cad pe grila din fata parbrizului si sunt duse in lateral,mai ales de ploaie sau de apa de spalat.Cum gaura de scurgere e mica,se infunda,iar apoi,in timp,praful de pe masina,amestecat cu apa,se aseaza.Voi spala si eu bine acolo si voi pulveriza preventiv teroson.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby stefanudrea » 13 Aug 2012, 12:29

si eu am gasit pamant cimentat atunci cand am desfacut sa scot rezonatorul si mi-am dat seama ca oricat de noua este masina depuneri se fac si mai apoi ne miram ca apare agresiv rugina si toate urmarile de rigoare =:)
stefanudrea
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 758

Car: aveo sedan

Postby Raresh20 » 13 Aug 2012, 14:29

Si eu am desfacut acum o luna grilajul de la stergatoare, sub care era noroi si frunze si gaurile de scurgere erau aproape infundate, dupa am desfacut si carenajul rotilor, unde bineinteles era pamant intarit cam de o palma.
Chevy Aveo 1,4L, 'o8, Urban Grey
Raresh20
Moderator
Moderator
Member No: 2237

Postby nluncasu » 13 Aug 2012, 19:06

Se pare ca unitatea de masura pentru pamantul adunat acolo este palma,pentru ca toti ati avut cam la fel.Pe viitor,voi arunca cu apa acolo,macar la 6 luni,odata.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby iulianyyy » 08 Sep 2012, 11:47

Poza pusa de krystyanys e un semn ca trebuie sa imi aruc si eu ochii pe acolo mai in amanunt.Chiar azi am curatat putin(cat am ajuns) in dreapta jos la prag cand deschizi portiera...la fel observasem un firicel de iarba care vroia sa evadeze din masina si am dat de un strat de pamant de vreo 2 cm bine tasat.In stanga era chiar ok.
iulianyyy
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 629

Car: Aveo 1.2

Postby nluncasu » 02 May 2013, 18:44

Se pare ca apa aruncata periodic in locul respectiv,nu e suficienta.Asta,din cauza frunzelor pe care le-am gasit azi,in cantitate destul de mare,pe partea dreapta.Solutia este desfacerea celor 2 kiplinguri care tin aparatoarea prinsa de aripa si curatirea periodica a locului,cu mana.Cei care au mana mare,trebuie sa desfaca 3 kiplinguri.
Last edited by nluncasu on 02 May 2013, 18:44, edited 1 time in total.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby cagulaa » 03 May 2013, 08:23

am fost curios sa verific la mine ce s-a mai intamplat dupa 2 ani , atunci a fost ultima verificare, spre surprinderea mea era doar depundere de praf, ( in ultimul timp am mers pe drumuri de tara in marea majoritate ) . sa fie asta din cauza aparatorilor de noroi pt. praguri ? imi aduc aminte atunci cand am montat aparatorile( bavete) la fel am gasit depunere de pamant si in stanga si in dreapta
esti prost si vrei sa fi remarcat aprinde proiectoarele, esti cel mai prost aprinde si stopurile de ceata.
cagulaa
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 3882

Car: Chevrolet Aveo LT

Postby sorinlzr » 04 May 2013, 14:46

ca sa eliminati pamantrul de sub aparatoarea de plastic puneti o plasa deasa sus la grilajul de plastic de la stergatoare asa cum am pus eu si nu o sa va mai doara capul.
bavetele de noroi nu influenteaza cu nimic, aproape, depunerea malului sub aparatoare, cagulaa, tot jegul vine de sus.
sorinlzr
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 5629

Car: AVEO ALB 1,4i 16V 94 cp 2008

Postby cagulaa » 04 May 2013, 21:39

inseamna ca la mine o fi montat cineva ce ai zis tu, :), eu am spus ce se intampla la mine.
esti prost si vrei sa fi remarcat aprinde proiectoarele, esti cel mai prost aprinde si stopurile de ceata.
cagulaa
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 3882

Car: Chevrolet Aveo LT

Postby sorinlzr » 04 May 2013, 22:01

daca te uiti la fantele de la grilajul de stercatoare ar trebui sa se vada o plasa ca de tantari. pamantul de acolo (de sub aripa si implicit de sub grila) e format din praf, frunze putrezite, aschii de crengute, etc care in timp si cu ajutorul apei se face un maclavais....
eu am decupat din aparatoarea de plastic si din baveta de noroi un orificiu cam de un deget diametru ptr ca cel original e ff mic, ptr a facilita scurgerea.
sorinlzr
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby sorinlzr » 08 May 2013, 19:07

sper ca sambata am sa pun o poza cu ce se afla dupa sita pusa sub fantele grilajului de la stergatoare aflat in stare montata
sorinlzr
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby iulianyyy » 09 May 2013, 21:26

Anul trecut in toamna am desfacut si eu aparatorile alea de curiozitate si uitati "minunea" :-w
Ulterior am incarcat cu vaselina zonele respective.
Attachments
Photo0051.jpg
Photo0050.jpg
Photo0049-1.jpg
Photo0048-1.jpg
Photo0047.jpg
Photo0046.jpg
Last edited by iulianyyy on 09 May 2013, 21:26, edited 1 time in total.
iulianyyy
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 629

Car: Aveo 1.2

Postby sorinlzr » 10 May 2013, 19:47

am sa pun pozele promise doar de la grilajul cu plasa pe care am pus plasa. dupa cum o sa observati e chiar "foarte" curat- sa zic- sub grila.

-- 10 May 2013, 19:44 --

-- 10 May 2013, 19:47 --

plasa e ff buna opreste cam toate frunzulitele mici sa intre sub grila. maine daca am timp am sa fac poze si sub aparatorile de plastic, ca tare m-ati facut curios.
Attachments
DSC00003.JPG
DSC00002.JPG
DSC00001.JPG
DSC00004.JPG
Last edited by sorinlzr on 10 May 2013, 19:47, edited 2 times in total.
sorinlzr
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby sorinlzr » 20 May 2013, 19:00

cum am promis pozele cu jegul de sub aparatori. dupa cum se vede e ff putin (ce e pe asfalt). singurul loc pe unde intra nestingherit mizeria este pe langa nisele balamalelor.

-- 20 May 2013, 19:00 --

deci plasa e de bun augur!
Attachments
DSC00016.JPG
DSC00013.JPG
DSC00012.JPG
DSC00011.JPG
DSC00010.JPG
Last edited by sorinlzr on 20 May 2013, 19:00, edited 1 time in total.
sorinlzr
Platinum Boarder
Platinum Boarder

• Advertisement

Return to 4.2.1 Probleme tehnice - Aveo