Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

scartaieli... ma sperie :(

Re: scartaieli... ma sperie :(

Postby ivanmarius » 21 Nov 2012, 19:16

fac maine

-- 21 Nov 2012, 18:15 --

numai nu stiu cum sa fac upload la ea :) , fac pe la 9 diseara poza

-- 21 Nov 2012, 18:16 --

e mare sprayu ajunge la vreo 10 aplicari si e 18 lei la sibiu la carreforu
Last edited by ivanmarius on 21 Nov 2012, 19:16, edited 2 times in total.
ivanmarius
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 6045

Car: aveo 1.4 2008
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Postby alecspc » 21 Nov 2012, 19:27

pune o poza te rog ca vreau si eu sa dau dar nu stiu unde anume...te rog fain ca uneori si eu am impresia ca mi se rupe masina.. cand urc o bordura mi-e rusine cand sunt cu cineva in masina.
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2176

Car: aveo sedan 2010 1.2 16 V 84 cp

Postby marchizu » 21 Nov 2012, 21:35

Uite aici o explicatie cum sa urci o poza
cum-f21/cum-incarc-poza-t26149.html
Un copac loveste o masina numai in caz de legitima aparare
marchizu
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2249

Car: Aveo sedan 1.4/2007

Postby ivanmarius » 22 Nov 2012, 19:00

azi n-am mai apucat dar maine sper

-- 22 Nov 2012, 18:00 --

nici azi n-am apucat sa pun poze .... dar siliconu re gaseste la carrefour in zona de aditivi pentru benzina , uleiuri .... sunt o gramada de sprayuri de la aceeasi firma,18 lei parca , la vreo 200 de ml care sunt pt fel si fel de chestii... (pt desfacere suruburi intepenite, pt cheie, pt rugina) si unul dintre ele era silicon pt plastic si cauciuc.
am dat ca.... pe toate bucsile :) ca mi se parea ca se aude si din fata si din spate, asa ca am dat si in fata la brate si in spate la bascula( bucsa care prinde osia de caroserie, nu stiu daca asa se numeste exact :)) oricum deja am cateva zile de cand nu se mai aude nimic nimic, am mai incercat cu ulei de motor inaite dar a tinut fix o zi :)
sper sa va fi fost de ajutor pt care mai aveti scartaielile oribile
Last edited by ivanmarius on 22 Nov 2012, 19:00, edited 1 time in total.
ivanmarius
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby alecspc » 22 Nov 2012, 21:45

sa-mi zica si mie cineva pe spate unde tre sa dau??? va rog fain..
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Raresh20 » 22 Nov 2012, 21:53

Baga-te sub masina si nu ai cum sa ratezi, este o bucsa la amortizor si inca una la caroserie...mai spre fata, e mare cam cat pumnul, sigur o vezi.
Chevy Aveo 1,4L, 'o8, Urban Grey
VW Passat 2.0 170cp DSG, 'o9, Silver
Raresh20
Moderator
Moderator
Member No: 2237

Postby alecspc » 23 Nov 2012, 01:01

ok mersi..am sa dau pe tot ce vad ca-i din cauciuc ca sa fiu sigur :D
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby RINGO » 23 Nov 2012, 21:17

alecspc wrote:sa-mi zica si mie cineva pe spate unde tre sa dau??? va rog fain..

Pe spate nu scartaie,doar ai tu aceasta impresie.Pentru gresarea bucsilor fata se vireaza maxim dreapta si vezi bucsile stanga fata,dai cu sprai siliconic,apoi virezi stanga si repeti operatiunea ptr partea dreapta.
RINGO
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 3143

Car: Aveo sedan

Postby alecspc » 23 Nov 2012, 21:29

eu aud din spate...si daca nu are cum de la bucse atunci e de la portabagaj pt ca scartaie cand il deschid..si e cam acelasi zgomot doar ca mai infundat
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby RINGO » 23 Nov 2012, 21:40

Vezi ca "porcbagajul"are doua tampoane de cauciuc pe partea care se deschide, care pot fi reglate prin insurubare sau desurubare, depinde de situatie.Daca sunt zdranganeli sunt de la placuta nr. de inmaticulare.Se rezolva cu burete intre suport si caroserie.
RINGO
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 3143

Car: Aveo sedan

Postby ganezu03 » 30 Nov 2012, 00:04

ganezu03 wrote:Apropos de scartaieli:
Am un Chevrolet Aveo 1.2 16V 2011 cumparat de nou anul acesta in Iunie...si de vreo 2 saptamani am undeva in zona bancheta spate un scartait incredibil de enervant. La inceput se manifesta doar la denivelari, acum si la drum normal. Am aplecat spetezele banchetei, am scos bancheta sa ma uit, dar efectiv nu-mi pot da seama de unde vine.

Dati-mi o idee, va rog...cu siguranta ati intalnit-o si voi

-- 16 Nov 2012, 14:49 --

Am gasit eu ceva, dar nu e prea clar...please help...

LAwR wrote:
Eu am folosit metoda asta pana sa fac masina bucati, aveam un zgomot foarte enervant pe undeva prin spate si nu reuseam sa il descopar, asa ca am bagat pe cineva si am facut cateva ture, fara succes oricum, zgomotul era undeva in spatele banchetei, la imbinatura dintre 2 table. Cu cateva ciocane l-am rezolvat

Mai precis unde trebuie folosit ciocanul
:lol:

-- 16 Nov 2012, 15:07 --

Iata...altcineva cu aceeasi problema...dar nu se specifica exact unde?

mvmismetoo Re: ZGOMOT USA DREAPTA
by mvmismetoo » 14 Sep 2012, 08:16

Un zgomot asemanator care provenea din spatele masinii am avut si eu. S-a rezolvat la dealer unde intamplator seful de la garantie (ing. Stefan, caruia profit ca sa-i multumessc) a avut rabdarea si priceperea sa-si dea seama ca de fapt toata tarasenia era provocata de sistemul de prindere al banchetei pe care l-a si oblojit cumva, in asa fel incat nu se mai aude nimic (din nefericire imediat dupa mi-a aparut un greieras in portiera din dreapta fata, la fel de enervant). Si uite asa s-a mai demonstrat inca o data ca cele mai complicate probleme au de multe ori cele mai simple solutii. Succes!

Gata am gasit de unde venea scartaitul cu pricina...
Spatarul de la bancheta din spate este fractionat in 2 elemente...ok...cel din dreapta ele se fixeaza printr-un sistem de prindere (se rabateaza)...acolo la suport am "bandajat" cu banda izolier si am fixat din nou spatarul banchetei...si...minune...nu mai scartaie nimic la interior...liniste, dulce liniste
ganezu03
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 5984

Car: Chevrolet Aveo

Postby ivanmarius » 02 Dec 2012, 20:57

o intrebare offtopic. cine stie cum reglez faza lunga? faza scurta am reusit sa o reglez ok dar faza lunga bate foarte sus si nu0i dau de cap. mi-au reglat la chevrolet dar.... :(
ivanmarius
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby sorinlzr » 02 Dec 2012, 22:18

la acest tip de far e greu sa reglezi bataia sa pentru fiecare faza. daca ai fost la service si au reglat pentru faza scurta , automat se regleaza si pentru faza lunga. farul acesta are un motoras de comanda pentru a regla bataia in functie de incarcarea din masina. butonul de reglaj este cel din partea stanga aflat pe bord. pozitia e de la 0 la 3. 0 este atunci cand masina nu e incarcata si 3 cand ai incarcare in portbagaj si pasageri in spate. citeste manualul de utilizare.

-- 02 Dec 2012, 22:18 --

(TZL te rog sa ma ierti ca am folosit o poza de la tine)
Attachments
pa120086[1].jpg
Last edited by sorinlzr on 02 Dec 2012, 22:18, edited 1 time in total.
sorinlzr
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 5629

Car: AVEO ALB 1,4i 16V 94 cp 2008

Postby alecspc » 03 Dec 2012, 02:58

face-ti ceva cu site-ul asta ca tare greu merge. sau doar la mine? scz de off
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby scv » 07 Jan 2013, 02:16

oameni buni scartaieli ,zgomote ciudate si alte efecte acustice stiu de unde vin :idea: ......se datoreaza din cauza banilor platiti pe aceste masinute care sunt bune de altfel merg de la punctul A la pnct B ....corect? ;;) Faptul ca noi incercam sa scoatem mai mult din ele cu upgrad_uri si multe alte accesorii este alta treaba dar micile sunete nu vor disparea never :wallbang: .Eu m-am convins din primele luni de cand am luat aceasta fantastica masinuta ,nou nouta a inceput portbagajul primu...... mers la chevy nimic iesit din comun zdrangane si gata......apoi bordu la cald la rece diferite scartaieli,plafonu de cate ori ma sui in ea dispare un zgomot si apare altu :(( ....in fiecare zi dispare si apare un alt zgomot .....si asa ma linistesc, singurul remediu este muzica :nr1: va garantez ca nu se va mai auzi absolut nimic...doar ochii la turometru sa schimbati corect
scv
Senior Boarder
Senior Boarder
Member No: 5793

Postby alecspc » 07 Jan 2013, 13:20

scv wrote:Eu m-am convins din primele luni de cand am luat aceasta fantastica masinuta ,nou nouta a inceput portbagajul primu...... ......apoi bordu la cald la rece diferite scartaieli,

si la mine la fel..tot portabajul a inceput primul, apoi prin bord, si etc.. de asta ma oftic si eu si critic masina, poate sunt prea dur stiu, la partea de mecanica..motor..nu am ce obiecta pana acum, dar cand aud greierasii..nu-mi vine sa cred/ asta e.
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby robertdfs » 16 Jun 2013, 23:27

la mine scartaia pe stanga fata am fost cu ea la reprezentanta au tras de bascule de bielete de tot si au spus ca nu are nimic totul este ok masina facea asa de pe la 5000 km cand am iesit cu ea din garantie am fost la mecanicul care s-a ocupat de masina care o aveam inainte si iam spus problema a suit masina pe rampa si dupa ce sa uitat 10 min si a tras de dverse pe acolo a zis ca este bieleta antiruliu l-am intrebat daca trec ITP-ul asa si a zis ca da nu este grav. Am facut ITP-ul cum a spus si am plecat la mare (deci am mai facut cam 1500km)apoi am schimbat bieleta si nu mai face dar mecanicul mi-a spus ca asta este una din hibele la aveo in timp incepe sa scartaie
robertdfs
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 6725

Car: chevrolet aveo 1.2

Postby Eugen » 07 Oct 2013, 23:26

am un scartait puternic pe fata, am mers astazi la service si mi-au spus ca trebuie sa schimb amortizoarele care sunt curse si bucsele mari de la bascula. Oare sa fie asta cauza sau sa incerc intai sa gresez bucsele ? In afara de asta mai nou am un cloncanit, un zgomot infundat la plecarea usoara de pe loc si la viraj stanga dreapta usor pe loc, mi-au spus ca ar fi joc in caseta, oare asta sa fie ??? Mentionez ca masina nu mai este in garantie si am fost la un service de cartier, nu reprezentanta.
Eugen
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 686

Car: CHEVROLET AVEO

Postby RoYaz » 28 Oct 2013, 11:21

Am gasit ulei siliconic la norauto militari Carplan Silicone DD. -"Lubrifiaza si protejeaza partile de plastic si cauciuc.Uscare rapida, formula “fara mizerie”. Inhiba coroziunea. Actioneaza la temperaturi intre -40°C si 200°C."

Am dat in weekend si deocamdata nu se mai aude nimic la denivelari/borduri. Sper sa tina cat mai mult.
Am atasat si poza.
Sper sa va fie de folos.
Attachments
538140849_o.jpg
538140849_o.jpg (10.71 KiB) Viewed 702 times
RoYaz
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 1318

Previous

• Advertisement