Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

troncaneli scartaieli zgomote bizare

troncaneli scartaieli zgomote bizare

Postby bogdy_fere » 08 Dec 2013, 10:46

va salut ! am niste probleme in fata pot sa zic mai de demult dar nu prea ami dau seama despre ce e vorba ! la treceri cu calea ferata sau denivelari ...se aude un troncanit la rotile din tata ! asta e de vreo un an , mi sa spus ca nu este problema asa face ! raman uimit ...si nu prea am dat importanta ! daca mai este cineva care are acelasi simptome ca ma mine ! am verificat tot ce se poate verifica cand am schimbat rulmentii fata dar nu pot sa-mi dau seama !! multumesc astept opinii sugestii !!
bogdy_fere
Expert Boarder
Expert Boarder
Member No: 2319

Car: chervolet aveo
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: troncaneli scartaieli zgomote bizare

Postby RINGO » 08 Dec 2013, 11:37

Mai rasfoieste forumul,s-a mai discutat.
RINGO
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 3143

Car: Aveo sedan

Postby miron_gabriel03 » 08 Dec 2013, 12:39

la denivelari line si viteza mai mare si eu am o bataie infundata pe partea drepata. eu cred ca este de la rulmentul amortizorului. s0a verificat mai tot ce se putea pe fata si nu exista probleme.biletele antiruliu sunt noi.
miron_gabriel03
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 1958

Car: chevrolet aveo , suzuki gsx-r

Postby nluncasu » 08 Dec 2013, 23:02

Cand voi avea timp,dar,mai ales,chef,voi scoate ansamblul amortizor sa vad care e situatia acolo.Asta,deoarece,acum vreo 3 ani,in urma reclamatiilor pe garantie facute pentru acelasi tip de zgomote mi-au schimbat si amortizoarele si flansele .Ca rezultat,pe care l-am observat imediat,cu noile flanse(originale,ca si primele)distanta pana la oala era ceva mai mare.Bataile s-au redus,un timp,dar n-au disparut complet.Mi-s-a spus ca asa trebuie sa fie.Acum,dupa circa 25.000km,este si mai mare.Uitandu-ma eu mai bine in service manual si analizand situatia,am tras concluzia ca,caroseria sta,de fapt,pe conul flansei si este libera sa sara in sus la denivelari,atat cat permite saiba de afara(cea cu cauciuc pe margine).Eu,o astfel de imbinare,n-am mai vazut si cred ca e ceva in neregula.Ca urmare,vreau sa compar flansele cu altele noi pe care le am,sa le montez pe cele noi,sa vad cum se modifica spatiul amintit si,eventual,sa introduc componente facute dupa propriul proiect,care sa corecteze situatia.Mai este si un alt aspect demn de luat in seama.Parametrii suspensiei(unghi de fuga si unghi de cadere)nu pot fi reglati,ei sunt stabiliti prin constructia masinii si asezarea amortizoarelor.Ori,o miscare necontrolata a sistemului amortizor+arc,influenteaza si parametrii amintiti.
PS.Uitandu-ma,cu aceasta ocazie la cele 2 flanse noi,mi-a atras atentia ca,pe cutie scrie ca sunt pentru Kalos/Aveo,dar ca sunt modificate.Asta ma face si mai curios sa vad care va fi situatia cu ele montate.
Last edited by nluncasu on 08 Dec 2013, 23:02, edited 2 times in total.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2365

Car: Chevrolet Aveo

Postby N3rRO » 09 Dec 2013, 01:14

Sunt doua modele de flanse care sa fie cea mai buna pt a scapa de troncanit?
Image
Image

Eu tind sa cred ca cea din prima poza ar fi mai potrivita.
Last edited by N3rRO on 09 Dec 2013, 01:14, edited 1 time in total.
Make it happen
N3rRO
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2632

Car: Chevrolet Aveo Sedan

Postby nluncasu » 09 Dec 2013, 12:57

Deocamdata,nu pot spune nimic.Cele noi ,pe care le am,seamana cu cele de sus(imaginea mai mare),dar nu pot spune ce model am la masina.La o simpla privire,flansa de jos pare a nici nu se aseza bine pe profilul oalei caroseriei,asa incat ma intreb daca piesa din imagine este pentru masina asta.Urmeaza sa cercetez.Din ce am vazut privind pe sub saiba de sus,sunt 2 lucruri vizibile care impiedica anularea acelui spatiu:inaltimea piulitei de dedesubt,care fixeaza flansa si rulmentul(am vazut o masina la care piulita era mai putin inalta),precum si inaltimea adanciturii(bombeul) saibei amintite,care o face sa se opreasca in piulita de dedesubt,inainte de a atinge caroseria cu marginea cauciucata.Astfel,caroseria ramane suspendata pe flansa de dedesubt,fara ca ceva s-o opreasca de a sari in sus.Vom vedea.
Last edited by nluncasu on 09 Dec 2013, 12:57, edited 3 times in total.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby N3rRO » 09 Dec 2013, 13:07

Flansele originale ale masinii aratau exact ca in poza a doua pt ca si eu le-am schimbat o data.
Make it happen
N3rRO
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2632

Car: Chevrolet Aveo Sedan

Postby nluncasu » 09 Dec 2013, 13:47

Nasol,atunci.N-am asistat la schimbare,ca doar,era in garantie.S-ar putea ca piesa de tip nou sa elimine spatiul ala indecent de mare.(de fapt,dupa parerea mea,ar trebui sa fie inexistent)
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Bebe » 09 Dec 2013, 14:02

Luna trecuta am schimbat si eu flansele & rulmentii pe fata (cand am fost la revizie mecanicul mi-a zis ca o flansa are joc). Initial am crezut ca o sa scap de zomote (la trecerea peste mici denivelari, linii de tramvai etc), prin schimbarea flanselor, din pacate n-a fost asa. Cand a demontat amortizoarele cel de pe partea soferului era umed, amortizorul de la pasager era OK. In primavara o sa le schimb cu unele Kayaba. Sugestia mea este sa verificati si amortizoarele daca aveti zgomote la trecerea peste denivelari.
Bebe
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 4550

Car: Chevrolet Aveo 1.4

Postby miron_gabriel03 » 09 Dec 2013, 20:26

la denivelari mici pot bate foarte bine si bieletele antiruliu. eu al doilea set l-am stricat in numai 4luni ,nefiind de calitate.
uitati aici ce a facut un coleg cu ford
https://www.youtube.com/watch?v=HDmC36FiP0E
Last edited by miron_gabriel03 on 09 Dec 2013, 20:26, edited 1 time in total.
miron_gabriel03
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby dexter » 09 Dec 2013, 21:14

Si eu am o distanta de cca 1cm intre flansa si caroserie,mecanici din reprezentanta au spus ca este normal dar din ce i-mi aduc eu aminte nu a fost asa de la inceput.Am controlat flansele nu au semne vizibile de uzura.
asfalt uscat si drumuri bune
dexter
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 6315

Car: aveo 1.4,101hp,16V

Postby nluncasu » 09 Dec 2013, 21:27

Eu nu mi-am pus problema amortizoarelor la 25000km,reprezentanta a facut asta,sperand,astfel,sa scape de problema,dar,mai ales,de mine.Aveau de gand sa schimbe si bieletele,dar,le-am luat-o inainte,controlandu-le eu.Erau in regula.A0sa ca,problema ramane deschisa,pana cand voi verifica cum e situatia,de fapt.La momentul respectiv,voi avea cu mine hartia,pixul si un subler.Deocamdata,nu ma pronunt,dar,n-ar fi prima data cand s-au facut greseli in domeniu.Stau marturie si numeroasele rechemari de sute de mii de masini,de multe ori,la multi ani distanta de la fabricare.
Oricum,daca asta e o consolare,de problema s-au lovit si clientii americani.Si acolo,ca si la noi,toti dau cu presupusul.
nluncasu
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby miron_gabriel03 » 10 Dec 2013, 11:50

am cautat si se pare ca si altii au aceasta problema. de exeplemplu la colegii ucrainieni. unu a schimb flansa eliminand distanta si din cate am intele eu nu a disparut zgomotul. spune ca ar fi de la amortizoare
Attachments
Untitled.png
Last edited by miron_gabriel03 on 10 Dec 2013, 11:50, edited 1 time in total.
miron_gabriel03
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby smariansilviu » 07 Mar 2014, 14:47

A schimbat cineva flansele normale cu cele de dimensiune mai mare ? cum se prezinta comportamentul dupa aceasta schimbare ?
smariansilviu
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 10714

• Advertisement

Return to 4.2.1 Probleme tehnice - Aveo