Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Probleme HVAC

clapeta recirculare aer habitaclu

Probleme HVAC

Postby adisoru » 15 Jul 2013, 12:44

Salutare,

De ceva timp aud sub bord in dreapta un zgomot. Este de la motorasul ce actioneaza clapeta de recirculare aer. Motorasul se invarte in gol in continuu deoarece cuplajul lui cu clapeta s-a rupt.
Am fost la service, mi-au schimbat clapeta rupta iar peste 1 saptamana aceeasi problema, iar s-a rupt. Am fost din nou la service si din nou vor sa imi inlocuiasca clapeta.
Intrebarea mea este: nu cumva motorasul este defect?
Este normal ca motorul sa se invarta in continuu? Nu are si el un potentiometru, o limita de cursa, un punct unde ar trebui sa se opreasca?
Electricianul de la service mi-a spus ca nu are; motorul se opreste din invartit doar cand clapeta a ajuns la capat dar si atunci el da sa se invarta doar ca este oprit mecanic de cursa clapetei.
Asta mi se pare o prostie! Cum sa tii motorasul tot timpul sub tensiune? Mai ales daca este blocat mecanic de cursa clapetei inseamna ca motorasul tinde tot timpul sa se invarta, absoarbe un curent mai mare, se incinge si astfel se rupe si cuplajul de plastic dintre motor si clapeta. Dar poate nu stiu eu cum functioneaza motorasul.

Voi ce parere aveti?
Attachments
20130702_164534.jpg
20130702_164524.jpg
20130702_164220.jpg
adisoru
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 5625

Car: Chevrolet New Aveo 1.2 16V LT+
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Probleme HVAC

Postby Hassel » 18 Jul 2013, 01:56

Cred ca pot sa-ti dau un raspuns sau solutie, m-am lovit de asa ceva la masina mea cu mult timp in urma, nu e Chevrolet.
Legatura dintre motoras si clapeta nu cumva se face printro tija ?
Ai o poza cu asa ceva sau cu prinderea in clapeta, deci in interiorul carcasei clapetei?

Blocajul fizic nu ar trebuie sa fie in clapeta, ci in axul/tija (care face legatura intre motoras si clapeta) si carcasa clapetei.
Adica tija respectiva sa ai aiba o "ureche" si carcasa clapetei sa aiba doi "opritori" care sa coincida cu pozitia deschis respectiv inchis a clapetei.
Hassel
Senior Boarder
Senior Boarder
Member No: 3962

Car: New Spark

Postby adisoru » 18 Jul 2013, 11:31

Din pacate nu am mai multe poze, dar din ce imi amintesc este doar plastic acolo. Nu exista nici o tija metalica.
adisoru
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby ALiCE » 18 Jul 2013, 23:17

Actuator pentru recirculare

Actuatorul de recirculare este un motor fără feedback, de curent continuu, cu 2 fire. Ansamblul de comandă HVAC furnizează 12 V pentru modul de funcţionare cu aer exterior sau modul de funcţionare cu aer de recirculare, şi tensiune inversă celuilalt mod timp de 15 secunde.

Daca el intr-adevar merge incontinuu si nu se opreste dupa 15 secunde, probabil este de vina BCM-ul (sau altcineva, dar nu motorasul)
De functionat, functiona inainte sa se rupa? Comuta de pe recirculare pe aer exterior si invers sau nu ai testat?
ALiCE
[Big Boobs]
[Big Boobs]
Member No: 1790

Car: Cruze 2.0D

Postby Hassel » 19 Jul 2013, 02:03

adisoru wrote:Din pacate nu am mai multe poze, dar din ce imi amintesc este doar plastic acolo. Nu exista nici o tija metalica.

Nu de metal, de plastic ... poate cuvantul tija nu e cea mai buna exprimare.
Hassel
Senior Boarder
Senior Boarder

Postby adisoru » 19 Jul 2013, 08:48

@ ALiCE: Da, inainte functiona si comuta pe recilare aer. Si acum functioneaza motorasul in sensul ca se invarte in continuu fara oprire(pe toata perioada functionarii masinii, pana scot cheia din contact) dar nu mai comuta pe reciclare pentru ca s-a rupt tija de plastic dintre el si clapeta.
Multumesc pentru informatiile legate de functionarea motorasului.

@ Hassel: blocajul fizic se face in axul clapetei, care este din plastic, dar nu am mai multe poze.
adisoru
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby Johnny_L » 20 Jul 2013, 08:24

Poti sa verifici daca intradevar mai schimba sensul de rotire atunci cand comuti intre recirculare si aer exterior ?
Asa cum a zis si Alice si eu banuiesc ca este de vina unitatea cotrol a motorasului. In plus mai banuiesc ca se invarte numai intr-un singur sens (supozitie: s-a ars puntea de comanda din unitatea de control si se invarte continuu numai intr-un singur sens ).
Johnny_L
Senior Boarder
Senior Boarder
Member No: 6834

Car: Aveo 1.4, 16v, 2008 + GPL

Postby adisoru » 20 Jul 2013, 19:27

Am verificat si schimba sensul dar la fel functioneaza continuu fie ca este intr-un sens sau altul.
adisoru
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby ALiCE » 20 Jul 2013, 20:34

Atunci du-te in service si roaga-i sa se uite in manualul de service pentru a vedea descrierea functionarii (ce am postat mai sus).
Mai poti incerca sa blochezi cu ceva axul de la motoras si sa-l tii asa 15-20 de secunde, poate se opreste cand simte ca motorasul trage curent prea mare.

Daca ei spun ca in manual este incorect, roaga-i sa iti arate si pe alt Aveo ca face la fel (functioneaza continuu).
Daca intr-adevar asa este facut sa mearga, se poate bricola un montaj care sa taie alimentarea dupa x secunde dar, pentru ca sunt convins ca nu se schimba motorase intr-o veselie la Aveo, problema trebuie cautata in alta parte.
ALiCE
[Big Boobs]
[Big Boobs]
Member No: 1790

Car: Cruze 2.0D

Postby adisoru » 02 Aug 2013, 18:55

Multumesc pentru ajutor si informatii.
Am mai atasat o poza cu partea interioara a clapetei de recirculare si am incercuit axul care este rupt (rupt la legatura cu motorul).
Am incercat sa tin cu un patent blocat motorul si parca dupa 15 secunde nu se mai simte ca motorul ar opune rezistenta. Insa cum eliberez axul, motorul incepe sa se invarta din nou imediat.
O sa incerc sa vorbesc cu mecanicul la service despre asta dar nu stiu de ce sunt foarte reticenti cand le sugerezi ceva.
Oricum mi se pare foarte fragil plasticul acela. Trebuia sa faca si ei un sistem mai solid putin.

-- 02 Aug 2013, 18:49 --

Salut,

Problema a fost rezolvata: s-a schimbat in service pe garantie intreaga caseta de aer (poza1). Pentru asta a trebuit demontat tot bordul si bineinteles ca acum are urme de zgarieturi pe el iar imbinarile de plastic au fost fortate cu surubelnita. De asemenea cum am plecat cu masina mi-a cazut de sub bord o chestie de plastic-pozitia 12 in desen. Nu stiu ce este dar atasez poze (poza2 , poza 3).
A ramas sa ma intorc la service altadata pentru a o pune la loc (deja a 4-a vizita in service: ca si cum eu as avea tot timpul din lume).

Va multumesc pentru ajutorul acordat pe acest forum pentru problema mea.

PS: am facut si revizia (schimb ulei, filtre, placute) si cand au schimbat filtrul de polen de sub bord mi-au rupt torpedoul. A fost schimbat pe garantie fara nici o problema.
Attachments
poza1.JPG
poza1
poza1.JPG (22.68 KiB) Viewed 1443 times
poza2.JPG
poza2
poza3.jpg
poza3
Last edited by adisoru on 02 Aug 2013, 18:55, edited 3 times in total.
adisoru
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby Hassel » 03 Aug 2013, 22:01

Cred ca nu se vede poza cu partea interioara a clapetei
Hassel
Senior Boarder
Senior Boarder

Postby Johnny_L » 04 Aug 2013, 16:31

adisoru wrote:....
Problema a fost rezolvata: s-a schimbat in service pe garantie intreaga caseta de aer (poza1). Pentru asta a trebuit demontat tot bordul si bineinteles ca acum are urme de zgarieturi pe el iar imbinarile de plastic au fost fortate cu surubelnita...

Pai si ai acceptat sa ramai asa cu bordul zgariat si urme de surubelnita la imbinaturile plasticelor ? Du-te si cere sa-ti schimbe tot bordul si toate plasticele pe garantie - adica tu ai dus masina aratand impecabil (la bord ma refer) si ai luat-o zgariata si cu urme de surubelnita la imbinaturile plasticelor.
De ce sa inghiti si sa accepti asa ceva ? - Fa si reclamatie la OPC si la Chevrolet Romania la Bucuresti sau unde or fi. Doar de aia merge lumea la service la reprezentanta, ca sa nu umble Dorel sa forteze cu surubelnita ca sa scoata plasticele pentru ca nu stie cum trebuie sa apese si sa traga, ca nu are manual de service - daca Dorel nu stie sa citeasca (manualul de service) sa-l dea afara.

Nu accepta asa ceva!
Johnny_L
Senior Boarder
Senior Boarder
Member No: 6834

Car: Aveo 1.4, 16v, 2008 + GPL

Postby adisoru » 05 Aug 2013, 15:40

Salut,

M-am resemnat. Stiu din start ca nu am nici o sansa decat nervi, timp pierdut, jigniri si poate problema rezolvata peste 6 luni. Nu este prima data cand patesc asa ceva si deja imi este mie lehamite sa ma mai cert cu ei.
Deja umblu cu problema asta cu clapeta de 3 luni.
Parca garantia asta la masina este o povara; de abia astept sa scap de garantie si sa ma duc eu la ce service vreau sau sa imi rezolv problemele cum stiu.
Oare cum indura cei de la Kia sau Toyota cu 5 ani garantie?
adisoru
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby andreis84 » 12 Sep 2013, 10:08

Salut,

In ce service ai fost pentru aceasta operatiune? De ce nu iti schimba elementele zgariate in service? E vina lor!
andreis84
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 5019

Car: Noul Aveo 1,4 LTZ Sedan

Postby adisoru » 21 Sep 2013, 13:43

Am fost la service Radacini din Bdul Timisoarei. Nu imi schimba elementele zgariate in service pentru ca nu vreau eu. Eu nu am timp sa pierd saptamani intregi pana dau ei comanda la piese, apoi ore intregi pana imi schimba piesele si in acest timp eu sa fiu fara masina. Eu am cumparat masina pentru a o folosi la maxim si nu pentru a o tine in serrvice.
Si asa am pierdut cateva zile si invoiri de la servici (multumesc sefului pentru intelegere) pentru a sta cu masina in service.
Am mai spus, astept sa scap de garantie si sa ma ocup eu de masina asa cum stiu si in timpul meu liber.
adisoru
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby ches » 07 Oct 2013, 11:13

Plasticele de bord se scot cu leviere de plastic, nu cu surubelnita, asa ca nu au nici o scuza cand zgarie bordul. Si e 13$ setul de leviere cu tot cu transport pe ebay si iti dau si tot ce iti trebuie ca sa scoti casetofoane, deci nu au nici macar scuza ca nu se gasesc. Eu mi-am luat un set si n-am mai zgariat nici mama plasticului.

Dar cum lenea este mare in service, majoritatea prefera sa lucreze cu ce au in mana decat sa se deplaseze pana la raftul de scule...
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby u238 » 07 Nov 2016, 11:52

Am avut si eu aceeas problema. Servomotorul se rotea incontinuu. Este o zgarcenie a celor de la Chevrolet. Aproape roate servomotoarele de la HVAC sunt cu feedback, deci stiu in ce pozitie este motorul. La Aveo motorasul se arde ori distruge angrenajele de plastic. La mine a distrus partial cuplajul. Fiind iesit din garantie am ales sa il "repar" . De fapt o imbunatatire. Am realizat un modul electronic care taie alimentarea motorului atunci cand acesta ajunge sa inchida sau sa deschida clapeta de recirculare. Astfel nu se mai rupe nici un angrenaj. Modulul nu este dificil de realizat. Pe youtube este un mic filmulet pentru acest modul. https://www.youtube.com/watch?v=c6WrSaCn_6A
Detalii de executie la : https://sourceforge.net/p/gcbasic/discu ... /75712372/
u238
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 5970

• Advertisement

Return to Probleme tehnice - noul Aveo / Sonic