Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Bascula fata Spark

ce,cum?

Bascula fata Spark

Postby AdrianHH » 28 Sep 2016, 15:09

Salutare din nou!
Revin cu o intrebare:
La o verificare de rutina intr-un service mecanicul a constatat dupa ce a tras de roti(si multe altele pe la puntea fata) ca ar fi de schimbat bascula de pe partea stg fata.Atunci nu se simtea nimic in volan sau la trecerea peste denivelari.
De atunci am mers vreo 10k km insa in ultimele 2 luni mi se pare ca se aude un fel de tronc in volan cand trag de el mai mult de 90grade (mai ales pe loc) si ii dau drumul brusc,la final dupa ce se rasuceste inapoi din tensionare parca da in ceva la finalul (sper sa intelegeti).
In general peste denivelari nu se aude mai nimic serios insa cu volanul la maxim cand trec peste un fel de dale de beton se aude un troncanit destul de puternic,parca ar fi un rulment de flansa amortizor spart.Ramane sa investighez...

In fine,treaba cu bascula e ca am vazut cum arata ,ma gandeam la un Nipparts ca firma.E ok?
Dupa schimbarea basculei trebuie facuta geometria?In 20k km de cand am luat masina(moment cand i-am luat si anvelope noi) nu s-au uzat aiurea anvelopele,de alea mi-ar fi mila...
Idei,pareri,solutii? :)
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 36766

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Bascula fata Spark

Postby marchizu » 02 Oct 2016, 10:39

Pai e simpla treaba daca mecanicul a constatat o problema de directie si ar fi bine sa schimbi si pe dreapta ca tot o repari, asa sti ca amandoua sunt schimbate plus ca faci o singura data directia si da e obligatoriu sa faci directia dupa interventie. Referitor ca si producatori parerile sunt impartite dar eu zic ca e ok firma
Un copac loveste o masina numai in caz de legitima aparare
marchizu
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2249

Car: Aveo sedan 1.4/2007

Postby AdrianHH » 12 Dec 2016, 12:18

Update:
Am schimbat bratele fata,am pus la ambele pe producator Nipparts.Au iesit f greu suruburile care le prindeau de punte,au fost intr-un final taiate cu flexul si inlocuite.
Geometrie apoi.Insa atat inainte cat si dupa geometrie volanul trebuie sa il tin 2 degete spre stanga ca sa stea dreapta masina,daca il tin drept atunci "se duce in sant".
Cred ca o sa mai fac o vizita la service,banuiesc ca din bielete/capete de bara se regleaza ,nu?

Multumesc !
Last edited by AdrianHH on 12 Dec 2016, 12:18, edited 1 time in total.
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby ches » 19 Dec 2016, 11:48

Ai problema asta pt ca nu ti-au pus volanul drept cand ai facut geometria. Mergi inapoi la cei care ti-au facut geometria.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby AdrianHH » 05 Jan 2017, 17:45

La multi ani !
Update.
Am revenit pt geometrie,au mai reglat ceva pe acolo insa doar pe drum absolut plat volanul sta aproape drept.Daca axul drumului este mai ridicat decat acostamentul atunci tot trebuie sa tin usor stanga volanul ca sa stea dreapta masina.Ma rog,e ceva mai bine acum dar tot nu e perfect.
Multumesc pt toate sfaturile!
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby ches » 16 Jan 2017, 12:17

Am patit-o si eu de multe ori dupa geometrie, de regula baietii nu se streseaza prea rau. Verifica ca presiunea in pneuri sa fie egala, accentueaza efectul de "tras intr-o parte" pe drum inclinat. Nu strica sa te uiti si la anvelope, daca nu ai facut-o deja, cand mergi mult si ai probleme la directie/suspensie se tocesc neuniform.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

• Advertisement

Return to 4.5.1 Probleme tehnice - Spark