Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Bec avertizare (P) (!) aprins

cand franez...

Bec avertizare (P) (!) aprins

Postby AdrianHH » 05 Jan 2017, 18:01

Salutare!
Vad ca mai mult eu postez probleme pe topicul asta asa ca imi cer scuze pt atata "spam" :)
Uite,ma lovesc de o situatie usor ciudata.
De circa 1 luna am intalnit urmatoarea situatie :
La frane lungi,sa zicem de la 60km/h la full-stop(semafor de expl) mi se aprinde becul rosu de (P)(!) (parca asa era) ,cel care se aprinde de exemplu la frana de mana in 1-2 situatii din 4-5 dati(sa zicem aprox).Complet aleator,adica pot sa pun 3 frane identice(calme,ca si cand se pune rosu si franezi pana te opresti,nu "blana") si la a IV-a se aprinde,la a V-a,apoi la a 6,7,8-a nu s.a.m.d,nu e un tipar anume.
Masina franeaza ok,abs-ul l-am testat,functioneaza.Nivelul de lichid de frana e intre min si max pe la jumatate(ce-i drept nu stiu cand a fost schimbat ultima oara).Dupa ce masina se opreste complet,la 2-3 secunde se stinge singur.Se aprinde la una din urmatoarele frane si se stinde iar dupa oprire completa la 2-3 sec,etc...
Prima data s-a aprins cand coboram pe un drum de deal-munte cateva minute am tot franat(frana de motor,frana de serviciu,alternativ etc) si de atunci se manifesta treaba asta cam oriunde(deal,campie,oras etc).Uite,daca stau sa ma gandesc,cand merg cu 90-100 in afara localitatii si franez pana la 60 la intrare in localitate nu am observat vreodata sa se aprinda,deci ,doar la frane pana la zero km/h.
La franele pe spate nu s-a umblat,doar am verificat prin vara-toamna starea sabotilor,erau f putin uzati.In iulie si octombrie(aprox) am mai fost la service cu masina sa ii stranga putin ambele roti spate pe axul rulmentului ca aveau joc.Acum nu mai au,nu sunt infranate,am verificat.
Ce-i drept,mai ales cand masina sta pe dreapta 1-2 zile si eventual dupa ploaie sau umezeala primele frane se aude un harjait de la sabotii spate pana se "curata".Mecanicul zicea ca "oala" (sau cum se numeste piesa) in care stau sabotii e usor ruginita din cauza vechimii si de la rugina se aude harjaitul ala la primele frane(daca conteaza la ceva).

Ce ar putea fi?E posibil sa fie vreun senzor abs?Posibil sa ramane ceva blocat si sa dea impresia ca e frana de mana trasa(aceasta functioneaza ok,cam slabuta in prima parte dar tine "sus").

Multumesc pt orice idei!
Adi,
Last edited by AdrianHH on 05 Jan 2017, 18:01, edited 1 time in total.
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 36766

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Bec avertizare (P) (!) aprins

Postby RINGO » 05 Jan 2017, 18:43

La ce masina? Nivel lichid aproape de minim,placute uzate excesiv sau probleme la switchul levierului,contact slab.Ridica mansonul de la levier si vezi contactele.
RINGO
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 3143

Car: Aveo sedan

Postby AdrianHH » 06 Jan 2017, 12:52

Ah,scuze,am uitat sa scriu.
Spark 1.0/49kw/2006
Multumesc pt idei.Incerc sa le iau pe rand.
PS: masina nu are senzori uzura placute frana,doar tablitele alea care scartaie(placute cu sistem cu avertizare sonora mi se pare ca ii zice).
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby ches » 09 Jan 2017, 11:30

Lichidul de frana cu nivel scazut. Verifica totusi si cat mai au placutele, nu trebuie sa ajunga sa scartaie, faptul ca nivelul lichidului e scazut inseamna ca s-au uzat.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby AdrianHH » 10 Jan 2017, 10:58

Am cumparat ieri un lichid de frana TRW 0.25L (6 ron) si am completat.Era undeva peste minim ,dar departe de maxim.De atunci am mers cca 50 km.Totul e ok acum.Nu s-a mai aprins becul la nici o frana.
RINGO, Ches, va multumesc pt sfaturi !
Last edited by AdrianHH on 10 Jan 2017, 10:58, edited 1 time in total.
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby ches » 16 Jan 2017, 12:13

Cu placere! Sper ca ai luat DOT4 sau DOT5.1 worst case (DOT5.1 este compatibil cu DOT4, totusi producatorii ale caror masini vin cu DOT4 recomanda sa completezi/schimbi tot cu DOT4), am uitat sa scriu. Cum ti-am mai sugerat, verifica starea placutelor la primavara, nu cred ca mai au multa viata.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

• Advertisement

Return to 4.5.1 Probleme tehnice - Spark