Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

pedala acceleratie

pedala acceleratie

Postby nadia » 14 Jun 2010, 07:56

Buna baietii.As vrea si eu un sfat,va rog.Cand apas pe acceleratie se tureaza motorul si totusi masina nu se duce repede.Nu stiu cum sa explic.......apas acceleratia la podea si parca nu are putere,nu duce.Aveti idee ce ar putea fii sau din ce cauza?Poate cei care detin spark pute-ti sa-mi spune-ti daca intampinati aceeasi problema.Multumesc.
nadia
Expert Boarder
Expert Boarder
Member No: 1482

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re:pedala acceleratie

Postby LAwR » 14 Jun 2010, 11:59

Si cate turatii are motorul cand apesi pedala la maxim si nu se duce? De asemenea in ce viteza este?
LAwR
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 1419

Car: Ford Mustang GT + GWM Hover

Postby nadia » 14 Jun 2010, 17:28

Eram pe Dealul Negru si incercam sa urc ,eram in a 4 a si ma instruia cumnatul,eu fiind incepatoare si prima data in acea locatie.Si la un moment dat imi zicea sa acelerez si eu eram cu pedala la podea dar masina torcea.Apoi el a fost cel care mi-a sugerat sa ma interesez de ce nu are putere la accelerare,el conducand-o la intoarcere si avand aceeasi experienta.El conduce de obicei logan si mi-a zis ca a mea e inceata la urcare.Ce sfaturi imi dai?Si turatia era pe la 3000.
nadia
Expert Boarder
Expert Boarder

Postby Bogdan » 14 Jun 2010, 18:23

Poate nu era potrivita treapta de viteza pt dealul respectiv. In general treapta a 4-a nu e pt urcat pante, mai ales daca sunt ceva mai abrupte. Loganul are motoare mai mari ca Sparkul :)
Bogdan
Global Moderator
Global Moderator
Member No: 68

Car: Aveo

Postby jiji » 14 Jun 2010, 19:10

Nu ai urcat in treapta corespunzatoare ,trebuia cu a 2 -3` ea.Masinile noastre sunt masini de turatie poti sa`i dai pana in limitare 5000-6000 ture .Daca vei alege treapta corespunzatoare vei vedea ce poate masina .Succes.
jiji
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 398

Car: Aveo sedan 1,2

Postby tpetreanu » 14 Jun 2010, 19:22

Este motorul mult prea mic si treapta de viteza selectata mult prea mare. Cu motoare mici , mergi in trepte cat mai inferioare, joase, altfel nu trage. Cu motor de 1,0 sau 1,2 ,mai ales in rampa nu ai ce face cu mai mult de a treia. Mai ales la 3000 ture.
tpetreanu
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 617

Postby nadia » 14 Jun 2010, 21:01

Multumesc tuturor pt raspunsuri.Eu personal cand merg singura urc cu a doua dar cand turez mi se pare prea puternic zgomotul,turatia.Pe Dealul negru l-am lasat pe cumnatul sa ma ghideze sa invat drumul si imi zicea el cam ce viteza trebuie sa fie in anumite zone.Cred ca totul o sa fie ok cand o sa invat masina.Imi era doar teama sa nu aiba ceva la acceleratie.
nadia
Expert Boarder
Expert Boarder

Postby LAwR » 14 Jun 2010, 21:17

Daca iei astfel de lectii de la un sofer de logan, in curand o sa te vad pe aici plangandu-te ca ti se aprinde becul galben din bord :D
Fara frica, da-i turatatie ca nu se supara! Eu ador zgomotul motorului turat pana la limita :P Obisnuieste-te si tu, apoi nu vei mai vrea altceva.

Iar acum serios . . . cum naiba poate sa te trimita sa te interesezi de ce nu trage intr-a 4a pe dealul negru?? :))) Si sa iti spuna ca e defect ceva la acceleratie? Iar turatia la 3000 intr-a 4-a pe dealul negru, nu prea o cred. poate la coborare, dar si acolo slabe sanse. Eu cred ca aveai undeva la 1000 turatii, mai avea putin si iti murea motorasul :P
LAwR
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 1419

Car: Ford Mustang GT + GWM Hover

Re: pedala acceleratie

Postby razvan020 » 25 Aug 2010, 17:14

Nadia, asteptam sa ne spui cum a fost a doua cursa pe Dealu Negru in treapta de viteza corespunzatoare - 2 maxim 3 - pentru urcat/coborat pante/rampe ;)
razvan020
Administrator
Administrator
Member No: 63

Car: Chevrolet Aveo 1.4

• Advertisement

Return to 4.5.1 Probleme tehnice - Spark