Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

REVIZIA DE 2 ANI

Reprezentante Chevrolet

Moderator: Raresh20

REVIZIA DE 2 ANI

Postby gabiciupitu » 19 May 2010, 07:51

Salutare "propetarilor" de chevy,
Trebuie sa-mi fac revizia de 2 ani la inceputul lunii iunie si ma intereseaza ce piese trebuie schimbate exact (cu coduri daca le stiti).
Masina are 21.800 km,inca mai este in garantie si ma gandesc serios sa-mi cumpar eu piese si ulei si sa platesc doar manopera.
Recunosc ca n-am sunat inca la service-uri sa-mi spuna un pret cu piesele lor dar cred ca prea ieftin nu este.
Multumesc anticipat pentru informatii, sfaturi si recomandari !

PS : sunt din Brasov, daca cineva imi poate recomanda pe cineva de la service , ca sa stiu ca-mi face revizia cum trebuie .
Nu merg la Radacini , sunt satul de incompetenta lor, asa ca ramane doar Victoria Global.
Ma gandesc serios in functie de pret sa vad daca la Bacau sau Ploiesti iese mai ieftin.
gabiciupitu
Senior Boarder
Senior Boarder
Member No: 1234

Car: Aveo 1.4 94 CP albastru
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re:REVIZIA DE 2 ANI

Postby valir30 » 19 May 2010, 08:25

Eu am revizia de 2 ani in septembrie dar ma apropii de schimbul de ulei...la 1 an am avut 11000 de km acum trebuie sa`l schimbla 25500-26000 si as vrea sa stiu si eu cat e pretu :))
valir30
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 791

Postby B 86 RTO » 19 May 2010, 13:12

Haideti cei care deja ati facut aceste revizii pt ca si eu ma aproprii de cea dea 2a revizie si parca nu as mai vrea sa le umplu buzunarele serviceurilor . Ceva preturi piese..manopera..revizie ??
B 86 RTO - :nr1:
B 86 RTO
Global Moderator
Global Moderator
Member No: 66

Car: Chevrolet Aveo Sedan 1.4

Postby sergiuhusca » 19 May 2010, 17:46

Gabi, verifica sa-ti accepte cei din service piesele tale.
Asta sa nu te trezesti ca le cumperi degeaba, deoarece ei nu sunt de acord si te vor ameninta cu pierderea garantiei.
sergiuhusca
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 574

Postby iulianyyy » 19 May 2010, 23:37

Pe mine m-au sunat azi cei de la Radacini Braila ca sa ma anunte ca la sf lunii iunie trebuie sa fac revizioa de un an si mi-au dat un scor de 650ron care l-a dat pe spate pe taicamiu cand i-am zis...cica dar cei fac de banii astia..gadila masina pe burta?!...acum sunt in dubii daca o sa fac revizia la ei ca sa im pastrez garantia sau sa o fac la un particular undeva la max 300ron.
my best friend "chevy"
iulianyyy
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 629

Car: Aveo 1.2

Postby nigro » 20 May 2010, 03:43

Pe mine ma costat anu trecut (revizia a 2-a) 600 lei la ei, si 70 lei becu de proiector deci total 670 lei. :D
nigro
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 76

Postby calinmorariu » 20 May 2010, 07:46

70 lei becul de la proiector?!?!?!?!?!?
Eu l-am pus la Chevrolet Victoria si m-a costat 7 lei cu tot cu manopera!!! Asta era acum 2 ani dai preturile nu difera foarte mult fata de acum...
calinmorariu
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 942

Postby sergiuhusca » 20 May 2010, 16:41

O fi Philips de e asa scump.Sau o fi xenon...
sergiuhusca
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby nigro » 20 May 2010, 17:23

Asa a trecut in factura , bec proiector stanga - 70 lei .......Bine ca am iesit din garantie si fac revizia in alt service. Sunt pretzurile prea "umflate" la reprezentate.
nigro
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 76

Postby gabiciupitu » 23 May 2010, 11:02

Revin cu intrebarea si sper sa fie cineva care sa poata si raspunde :

--- ce piese se schimba la revizia de 2ani ? ---

Masina are 22.000 km si din cat am mai citit se schimba toate filtrele (aer, polen, ulei, benzina), uleiul, bujiile..?, placutele de frana..?, se completeaza antigelul....(altceva ?!?)
Am sunat si la reprezentanta , cost 650-700 ron cu piesele lor sau 170-180 ron manopera cu piesele mele.(fara a acorda garantie la aceste piese cei de la reprezentanta)
Am dat un search pe magazinele online cu piese originale GM si surpriza , piesele costa in jur de 450-500 ron.Concluzie : nu faci mare economie daca iti comanzi tu piesele si platesti doar manopera la reprezentanta ca sa nu pierzi garantia masinii.
Pareri ? Sfaturi ?

Multumesc anticipat !

Salutari
gabiciupitu
Senior Boarder
Senior Boarder

Postby shacka69TZC » 23 May 2010, 11:24

<strong>gabiciupitu wrote:</strong>
Revin cu intrebarea si sper sa fie cineva care sa poata si raspunde :

--- ce piese se schimba la revizia de 2ani ? ---

Masina are 22.000 km si din cat am mai citit se schimba toate filtrele (aer, polen, ulei, benzina), uleiul, bujiile..?, placutele de frana..?, se completeaza antigelul....(altceva ?!?)
Am sunat si la reprezentanta , cost 650-700 ron cu piesele lor sau 170-180 ron manopera cu piesele mele.(fara a acorda garantie la aceste piese cei de la reprezentanta)
Am dat un search pe magazinele online cu piese originale GM si surpriza , piesele costa in jur de 450-500 ron.Concluzie : nu faci mare economie daca iti comanzi tu piesele si platesti doar manopera la reprezentanta ca sa nu pierzi garantia masinii.
Pareri ? Sfaturi ?

Multumesc anticipat !

Salutari

Revizia de 2 ani e ca si cea de 1 an, nu iti schimba placute, buji...decat daca este necesar, in 2 ani de zile si 22.000 km nu are cum sa iti schimbe placutele si bujiile.Iti schimba filtrele si uleiul, eu am aproape 3 ani cu masina si 26.000km si la revizia de 2 ani a fost identica cu prima revizie.La 3 ani poate iti schimba bujiile, dar cine o mai fac la reprezentanta.
Membru ClubChevrolet.ro ; Partener FanKia.ro
Dj&Sonorizari petreceri - evenimente. Pot oferi pana la 5000W reali, numai scule profesionale marca Pioneer & Yamaha.
shacka69TZC
Global Moderator
Global Moderator
Member No: 122

Car: Skoda Fabia Monte Carlo

Postby sergiuhusca » 23 May 2010, 21:14

Depinde.
Totul se schimba deobicei conform manualului.
La un nr de km sau la o anumita perioada.
Care survine prima.
sergiuhusca
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby fry » 24 May 2010, 01:01

Uita-te si tu la placute si vezi cum arata. Daca-s uzate rau, cumpara-ti tu unele si la revizie da-le ptr manopera. Iti recomand sa cumperi placute de frana Ferodo Premier. Sunt, in opinia mea, cele mai bune placute existente pe piata noastra. Daca nu vrei aceasta marca, mergi pe placutele GM cumparate de tine de la orice magazin de piese. Eu am 22.000 KM intr-un an jumate si trebuie sa schimb placutele (sunt placute GM). Cred ca intr-o luna ajung fier pe fier daca nu le schimb. Gradul de uzare al placutelor difera de la utilizator la utilizator, in functie de stilul de condus si de trafic (majoritar urban, in cazul meu).

Bujiile ti le vor verifica la revizia de 2 ani, daca arata OK, nu ti le schimba.
fry
Expert Boarder
Expert Boarder
Member No: 1335

Postby B 86 RTO » 24 May 2010, 07:27

Eu am schimbat placutzele la 14.000 si zilele trecute nu imi venea sa cred cat de groase sunt unule noi (am vazut placutzele brembo ale lui bogdan) . Pe palcutzele schimbate nu mai vedeam shantzu din mijloc :| . Data viitoare optez pt unele mai bune ( cat de curand cred :)) )
B 86 RTO
Global Moderator
Global Moderator

Postby Bogdan » 24 May 2010, 14:38

Eu v-am zis ca piesele de schimb care le pun astia in service ( indiferent ce piesa este vorba ) sunt de proasta calitate. Acum ca am iesit din garantia o sa imi fac damblaua cu ce piese vreau eu.
Bogdan
Global Moderator
Global Moderator
Member No: 68

Car: Aveo

Postby gabiciupitu » 23 Jun 2010, 21:19

Salutare,

Pentru cei care sunt interesati si nu numai, ce piese trebuie schimbate la revizia de 2 ani (conform celor de la reprezentanta si a manualului masinii - si...cum nu sunt mare cunoscator o sa-i cred pe cuvant), "voila" lista :

1. FILTRU ULEI EC 94797406 GM DW - 1 buc. -
2. FILTRU BENZINA 96335719 GM DW - 1 buc.
3. FILTRU AER AVEO+KALOS 96536696 GM DW - 1 buc.
4. FILTRU POLEN EC96539649 GM DW - 1 buc.
5. ULEI 5W-30 DEXOS 2 1942006 GM - 3.8 din 4 litri (restul in sticla in portbagaj )
6. BUJIE EC 235544 GM DAEWOO - 4 buc.

- placutele de frana au fost verificate si sunt ok pana la urmatoarea revizie

....in plus de asta la pretul final s-au mai adugat niste materiale consumabile (vaselina si nu mai stiu ce...), 2.5 ore de manopera si o verificare a sistemului de franare care a iesit OK .

PRET FINAL : 636 ron

Ca info : revizia am facut-o pe 01 iunie la Victoria Global Brasov.
gabiciupitu
Senior Boarder
Senior Boarder

Postby B 86 RTO » 23 Jun 2010, 21:29

Perfect...trebuie sa fac si eu aceasta revizie si astept sa vad ce scor au pe la noi prin buc . Daca trece de 700 ron vin in brasov sa o fac :D ! Mersi fain ;) !
B 86 RTO
Global Moderator
Global Moderator

Postby mariusbona » 23 Jun 2010, 23:36

Eu trebuie sa fac revizia in august ca fac 2 ani acum am 26500 km si ma gandesc daca ma mai duc sau nu la garantia lor, cred ca decat sa le dau lor o gramada de bani ma duc si imi cumpar ulei si filtre si le schimb in alta parte astia la service zic ca le schimba dar uneori mai uita si pun aceleasi piase
mariusbona
Expert Boarder
Expert Boarder
Member No: 1376

Postby fry » 23 Jun 2010, 23:40

Du-te si fa revizia la reprezentanta, poti aduce tu uleiul si filtrele. Du-te si cumpara-le originale GM si mergi la reprezentanta pentru manopera, o sa constati o diferenta substantiala de bani. Daca le aduci piese noi, originale, cu factura... nu au voie sa te refuze. Daca comenteaza zi-le ceva de protectia consumatorului sau pur si simplu de faptul ca tot gasesti o alta reprezentanta care le va pune si care va incasa banii de manopera. Sunt foarte sensibili baietii la orice ban incasat in perioada asta.

In orice caz, obligatoriu adu tu placutele de frana. Placutele GM luate din reprezentanta sunt obscen de scumpe. Daca trebuie sa le schimbi, cumpara Ferodo Premier, sunt de vreo 2 ori mai bune decat cele originale GM si pe piata le gasesti la maxim 150 ron.

Bafta
fry
Expert Boarder
Expert Boarder
Member No: 1335

Postby mariusbona » 24 Jun 2010, 10:50

multumesc mult de parere o sa o iau in considerare
mariusbona
Expert Boarder
Expert Boarder