Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

GPL Spark

GPL Spark

Postby AdrianHH » 18 Sep 2017, 10:11

Salutare dragi colegi!
Ma bate gandul sa montez si eu o instalatie GPL la Spark-ul meu 2006/1.0i/49kw/4 cilindrii.
Am vazut curand la un cunoscut(ce-i drept era la varianta de 35kw-3 cilindrii) dar mi-a placut per total.

In Bucuresti unde mi-ati recomanda si ce varianta de instalatie.Nu caut ceva pretentios,doar fiabil si decent la cost.
Nu stiu inca cu,ce se mananca,ce se schimba(injectoare,bujii,ulei motor special(am vazut la cineva motul lpg),revizii,etc.
Orice sfat e binevenit.
Multumesc,
Adi.
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 36766

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: GPL Spark

Postby ches » 19 Sep 2017, 09:26

Eu te-as sfatui in primul rand sa faci socoteala sa vezi in cat timp amortizezi investitia - cati km faci anual vs 2000 lei pretul mediu al unei instalatii.
Instalatia de gaz se pune in paralel cu cea pe benzina, deci totul ramane la fel la instalatia pe benzina. Se pot schimba bujiile cu unele speciale pt GPL, dar nu e musai.

Majoritatea celor cu instalatii pe gaz raporteaza probleme cu injectoarele de pe benzina. Asta se intampla din cauza depunerilor din camera de ardere si a imbatranirii benzinei in rezervor cand nu este foosita. Deci din cand in cand trebuie sa faci un plin de benzina si sa mergi cu masina doar pe benzina jumatate de rezervor ca sa cureti injectoarele si sa scapi de benzina veche. Sunt topicuri separate in care sunt sfaturi pentru cei care merg pe gaz.
Last edited by ches on 19 Sep 2017, 09:26, edited 1 time in total.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby AdrianHH » 22 Sep 2017, 14:38

Salut Ches!
In ultimele 2 luni am facut 36000km,deci cam 1800km/luna,mai mult de 60% in Bucuresti unde am cam 8-9.5% consum pe benzina.
Am gasit doua firme cu review-uri bune ": Supergaz in Chitila si Best Auto(zona Pantelimon).2150/2200 ron sunt instalatiile.
De recuperat,pe hartie se recupereaza banii in 8-12 luni,nu de asta imi fac griji.Doar de personalul angajat,am citit la alte firma review-uri de te sperii de problemele intalnite cu angajati scarbiti.
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 36766

Postby ches » 19 Oct 2017, 11:21

Daca au review-uri bune, posibil sa fie OK. Angajati neinteresati gasesti aproape peste tot, e foarte greu sa gasesti unii buni si sa ii faci sa ramana. De aceea verifica ca review-urile sa fie proaspete, dupa 2 ani probabil ca s-au schimbat toti angajatii :)
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

• Advertisement

Return to 4.5.3 Discutii libere - Spark