Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Pro sau contra foliei?

de ce pro sau contra?

Tunning interior si exterior

Moderator: Raresh20

Pro sau contra foliei?

Postby black beast » 19 Sep 2010, 22:49

Vorbim de folia omologata, nu de cea de la taraba. Ar fi indicat ca cei care au avut de-a face cu asa ceva sa isi spuna parerea, nu raspunsuri de genul "am auzit ca..."
black beast
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 400

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Pro sau contra foliei?

Postby LAwR » 19 Sep 2010, 23:22

SolarZone 80% spate + luneta; 35% fata; 95% parasolar =
-Spate + Luneta: din exterior nu se vede mare lucru in masina, din interior e vizibilitate foarte buna, atat pe timp de zi cat mai ales pe timp de noapte;
-Geamurile fata: O oarecare tenta fumurie privite din afara, nu afecteaza cu nimic vizibilitatea din masina.
-Parasolarul: pus peste cel original al parbrizului, ajuta destul de mult daca bate soarele din acea directie.

Avantaje, din punctul meu de vedere:
-Design imbunatatit;
-S-a eliminat senzatia de acvariu si de ochi holbati la mine din toate directiile;
-Pot lasa linistit obiecte pe bancheta din spate, pe podeaua din spate pentru ca nu se distinge mare lucru, a stat laptop-ul fara nicio problema, "curiosii" nu vad nimic;
-Redus foarte mult efectul de orbire pe timp de noapte datorat prostilor care nu stiu sa mearga la un reglaj de faruri, sau mai rau, tin faza lunga in spatele meu, sau nu o schimba pe scurta dupa ce ii depasesc, bla bla, exemplele continua la nesfarsit, dar exista un antidot pentru ei: Aprins lampile ceata, avaria si piscata frana, in acel moment Aveo = Pom de iarna, e mai rau decat o faza luna;
-Redus efectul de sera, reduse razele UV in momentul in care soarele e pe cer si bate prin geamuri;
-Ofera protectie suplimentara in caz de impact, cioburile ramanand lipite de folie;
-Ofera rezistenta mai mare in cazul unei incercari de a sparge geamul;
-Oricand se poate renunta la ea, nu raman urme pe geam dupa indepartarea ei;
-Oricand se poate inlocui cu alta mai inchisa sau mai deschisa.
- . . .
LAwR
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 1419

Car: Ford Mustang GT + GWM Hover

Postby B 86 RTO » 21 Sep 2010, 13:32

Asteptam si dezavantajele....
B 86 RTO
Global Moderator
Global Moderator
Member No: 66

Car: Chevrolet Aveo Sedan 1.4

Postby black beast » 21 Sep 2010, 13:59

Dezavantajele ar fi urmatoarele:
- poate sa ramana "lipici" (impropriu spus) pe geam in momentul cand vrem sa o dam jos, iar la luneta se poate intampla un fenomen si mai neplacut: se poate lua cu tot cu circuitul electric de dezaburire. Pentru a ne asigura ca avem cele mai mari sanse sa nu se intample asta, e indicat sa lasam inainte masina in soare cateva ore.
Alte dezavantaje nu vad, iar cele de mai sus sunt probabile, nu sigure.
Last edited by black beast on 21 Sep 2010, 14:00, edited 1 time in total.
black beast
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby ALiCE » 21 Sep 2010, 21:17

Dezavantaje:
- Sanse mai mari sa fi oprit de garcea. Daca esti oprit si folia e in regula (autorizata), ai sanse sa se lege de altceva.
- Cel din spate nu vede ce se intampla in fata ta, si ai sanse mai mari sa intre in tine.
- O masina cu folie atrage atentia hotilor (ia sa vedem, nu a lasat asta ceva in spate, pe ideea ca nu se vede?)
ALiCE
[Big Boobs]
[Big Boobs]
Member No: 1790

Car: Cruze 2.0D

Postby black beast » 21 Sep 2010, 22:52

Si eu zic ca faza cu intratu in tine din cauza foliei nu sta in picioare. Daca cel din spatele tau e sofer, atunci trebuie sa pastreze o distanta care sa-i permita sa opreasca in siguranta si daca nu vede prin folie. Oricum are obligatia asta, fie ca are folie sau nu in fata lui. Si acum, sa fim seriosi, pot intra in tine o groaza de idioti si data ti-ai da geamurile cu totu jos... Deci daca ai ghinionu sa fie un idiot in spatele tau, asta e, ghinion. E cam ciudat sa te orientezi dupa a 2-a, 3-a... masina din fata ta, cateodata ajuta, alteori mai rau faci. Sunt unii care (fie nu cunosc drumul, fie sunt incepatori, fie obositi, sau pur si simplu nu au nici o treaba cu sofatul) pisca frana fara nici un motiv, iar cei din spatele lor avand o distanta ok doar iau piciorul de pe acceleratie, nemaipunand frana aiurea.
black beast
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby LAwR » 21 Sep 2010, 23:26

@Black, daca folia este de calitate si omologata, nu luata din targ la 10 lei/m2 si pusa in spatele blocului, nu vor ramane urme de lipici si nici nu se va lua cu tot cu sistemul de dezaburire. Iar cand se da jos, se foloseste pistolul cu aer cald daca nu ma insel, deci nu te chinui cu lasatul in soare, apoi geamul se spala/curata cu solutii speciale care indeparteaza orice dovada ca pe geamul acela a fost o folie.

@Alice, in 5 luni de cand am foliile, am facut aproximativ 10.000 km prin toata tara, am fost oprit de 2x de politie, ambele dati doar prin zona mea si nici macar nu au intrebat de autorizatiile la folie. Am trecut pe langa zeci de filtre si nici macar 1 garcea nu s-a uitat mai insistent dupa mine.

Restul dezavantajelor sunt doar cu daca si parca, se plimbau cu o barca . . .

Un dezavantaj care intradevar merita luat in calcul, este acela ca, pe timp de noapte, cu o folie de 95%, nu vei mai vedea din interiorul masinii mare lucru prin luneta si geamurile spate. Dar nu e vizibilitate 0, departe de asta. Eu recomand totusi 80%.
LAwR
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby black beast » 21 Sep 2010, 23:43

LAwR wrote:@Black, daca folia este de calitate si omologata, nu luata din targ la 10 lei/m2 si pusa in spatele blocului, nu vor ramane urme de lipici si nici nu se va lua cu tot cu sistemul de dezaburire. Iar cand se da jos, se foloseste pistolul cu aer cald daca nu ma insel, deci nu te chinui cu lasatul in soare, apoi geamul se spala/curata cu solutii speciale care indeparteaza orice dovada ca pe geamul acela a fost o folie.

Doar nu credeai ca vorbesc de folie din targ. Posibilele probleme de mai sus le stiu de la o persoana care aplica de ani de zile folii omologate si are cred ca sute de masini la activ, deci stie despre ce e vorba.
black beast
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Cipri » 22 Sep 2010, 01:21

Din cate stiu eu circuitul de dezaburire e pe interior si folia se pune pe exterior deci nu are cum sa se duca folia cu tot cu circuit.
Folia se poate da jos si cu mana goala.
Se vede bine si prin folie 100% noaptea :) testat de mine.
Cipri
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 1490

Postby razvan020 » 22 Sep 2010, 09:00

Circuitul de dezaburire este in luneta. Folia se monteaza pe interiorul geamului.

Nici mie nu imi place senzatia din spatele unuia care nu vad in fata gen tir, duba, papuc sau cu folie pe luneta, in rest seara vizibilitatea este scazuta, se vede dar nu asa de bine mie mi-ar trebui senzori de parcare.
Eu nu sunt de acord cu foliile pe stopuri dar nu spun ca nu imi place cum dau.
razvan020
Administrator
Administrator
Member No: 63

Car: Chevrolet Aveo 1.4

Postby black beast » 22 Sep 2010, 14:25

Sunteti siguri? Mai uitati-va o data. La mine e lipit pe geam (in partea din interior normal) , nicidecum nu e in interiorul sticlei. Nici nu ar avea logica sa fie intergrat in sticla, daca apare o problema la circuit cum o rezolvi, schimbi luneta? Dati usor cu degetu pe geam si o sa se simta.
black beast
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Jeffnero » 22 Sep 2010, 23:41

Circuitul este lipit pe luneta si daca insisti putin se poate dezlipii :) nu sunt de acord cu dezavantajele scrise poate doar cu faptul ca noaptea ar fi o problema cu folia pe luneta de 95% vizibilitatea e cam scazuta dar eu mam obisnuit nu am probleme. In rest nu exista dezavantaje pentru folie cat timp este de calitate si montata cum trebuie, eu cel putin nu vad nici una importanta
Jeffnero
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 1825

Car: Chevrolet Aveo

Postby OneSickPuppy » 23 Sep 2010, 09:09

"Folia se pune pe exterior" =)) =)) Genial..genial ce pot spune , nici nu ma asteptam la altceva sincer :bash:

Cat despre folie , dupa cum bine stiti am folie pe geamurile din spate si luna asta urmeaza pe geamurile din fata...mie personal imi place si cum da ca aspect si ca utilitate ca practic pot lasa ce vreau in masina fara sa`mi fac griji ca vine vreun cocalar si`mi sparge geamul ptr o geanta uitata aiurea in rest am aceleasi avantaje pe care le`a spus si LawR !
Deci recomand sa`ti pui , merita :)

Cheers! :cheers:
OneSickPuppy
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 854

{ SPRITMO }
Car: Chevrolet Cruze LT 2.0 VCDI

Postby Cipri » 23 Sep 2010, 09:38

Mda si raspunsul la care ma asteptam de la un om cu nivelul tau de inteligenta. Desteptule suntem toti aici ca sa invatam unu de la altul, eu asa aveam impresia si stiam gresit acum am invatat, dar noh nu ma astept sa te duca capul nici atata, ce sa ii faci oare ce cauta geniul de tine printre noi, oamenii de rand ? Cred ca tu esti printre putinii care s-au nascut invatati :-? eu unu am ales calea mai distractiva m-am nascut ca sa invat si totusi prostia care am zis-o eu cred ca e de 100 de ori mai mica decat visul tau de copil care nu are nici un habar despre masini, astept ziua cand o sa iti vad cruze-ul tau cu tractiune 4x4 ;)
Last edited by Cipri on 23 Sep 2010, 09:41, edited 3 times in total.
Cipri
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby LAwR » 23 Sep 2010, 11:05

O rezolvare pentru vizibilitate prin folie 95% pe timp de noapte si nu numai, la parcari: camera pt mersul inapoi :D Acum parca imi pare putin rau ca nu mi-am pus si eu 95%.
LAwR
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Jeffnero » 23 Sep 2010, 15:18

E cam scumpa varianta asta de rezolvare, mai bine te obisnuiesti asa :D. Eu am 95% pe spate si dupa o saptamana maxim mam obisnuit cu ele numai am probleme de vizibilitate
Jeffnero
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 1825

Car: Chevrolet Aveo

Postby Cipri » 23 Sep 2010, 15:19

sau mai bine pui leduri pe spate sau xenon =))
Cipri
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Livas » 04 Oct 2010, 01:40

Contra !!! :death:

Nu suport sa am in fata mea in trafic o masina cu folie, nu vad nimic de ea in fata, parca as merge in spatele unui perete pe roti. La fel aiurea cand ies din parcare si am o masina cu folie parcata in paralel cu mine nu ma pot asigura ca nu pot vedea prin ea. pe langa asta interiorul masinilor cu folii pe ele pare mai mic datorita faptului ca e mai intuneric, ca doar deh intra mai putina lumina.
Livas
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 304

Car: Chevy Aveo 4-door 1.4 16v

Postby LAwR » 04 Oct 2010, 02:40

Ai luat si tu permisul pe la Pitesti? :D Intradevar, daca esti un simplu tinator de covrig, te deranjeaza folia. Daca esti sofer, poti sa ai in toate partile tiruri, ca te descurci fara nicio problema!
In cate masini cu folie pe geam te-ai urcat, de afirmi ca interiorul pare mai mic? :D
LAwR
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby Livas » 04 Oct 2010, 03:00

Nu sunt in simplu tinator de covrig si am luat permisul acu 4 ani in jungla urbana numita Bucuresti. In Bucuresti, acolo unde, gararile sunt cam la centimetru fata de celelate masini si iesi din vehicul cu portiera lipita de tine ca sa nu atingi de masinile din jur incomodeaza enorm sa ai o masina cu folie in stanga sau dreapta mai ales daca din comoditate ai bagat-o cu fata si te mai aflii si pe un bulevard intens circulat. Si cireasa de pe tort sa dai de o duba gen Mercedes Vito cu folie pe spate sa vezi ce-ti blestemi zilele si iesi din parcare la claxon...scoti botul si daca te claxoneaza cineva te opresti daca nu ii dai inainte... Mi-a fost suficient sa am sui in masinile de la noi de la club ca sa fac o comparatie cu a mea si sa constat ca nu imi place, ca da senzatia de caverna.
Last edited by Livas on 04 Oct 2010, 03:01, edited 1 time in total.
Livas
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 304

Car: Chevy Aveo 4-door 1.4 16v

Next

• Advertisement

Return to 2.4 Tunning interior si exterior