Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Lacetti Sedan

Moderator: Raresh20

Re: Lacetti Sedan

Postby speedy82 » 09 Dec 2012, 20:02

@ Kuky: Multam fain, dar le-ai vazut si live la intalnire.
@bumbul: nu le-am abandonat, doar ca lipsa de timp si capital si-au cam pus amprenta asupra planurilor. Oricum cred ca pana sa incep cu suduri si chestii am in minte o varianta mai ieftina: vopsit ornamentul cromat (care este de plastic) in culoarea caroseriei, iar restul cromajelor din grila vopsite negru mat, mai putin sigla. Sa vedem atunci cum va arata. Si dupa aia as mai vrea sa fac si farurile negre pe ici-colo, daca tot nu o sa mai am „croame” pe masina. Vedem cum o sa stam cu timpul
speedy82
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 1678

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Postby bumbul » 24 Dec 2012, 02:32

Foarte buna ideea de a acoperi orice urma de crom ! Sunt intru-totul de acord :) .

Sarbatori fericite tuturor !
Last edited by bumbul on 24 Dec 2012, 02:32, edited 1 time in total.
Sportivitatea incepe acolo unde dieselul se termina, 4500 RPM !!!

Cu respect, Adrian B.
bumbul
Senior Boarder
Senior Boarder
Member No: 5611

Car: Chevrolet Lacetti SW 1.6 16v

Postby ches » 24 Dec 2012, 19:56

Si cand te gandesti ca unii platesc extra pt crom :D ...
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby speedy82 » 27 Dec 2012, 21:19

Pai da, atunci cand e real, nu de plastic ;)
speedy82
Gold Boarder
Gold Boarder

Postby alecspc » 27 Dec 2012, 23:07

poi si ce la noi cromul e de plastic? e real
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2176

Car: aveo sedan 2010 1.2 16 V 84 cp

Postby ches » 28 Dec 2012, 15:26

Se refera probabil la metal cromat :). Procesul de cromare se poate aplica pe metal sau pe plastic. Asta nu inseamna ca cel de pe metal este mai real fata de cel de pe plastic. Si barile cromate de pe masinile americane ruginesc :)
Pe plastic macar nu rugineste. Acelasi proces de cromare a plasticului il gasesti si pe Passat si pe BMW si pe Mercedes si probabil pe orice masina moderna, cel putin pe grila fata. Sigur, nu vb aici de Rolls sau alte masini de lux asemanatoare.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby alecspc » 28 Dec 2012, 19:47

la mine in fata nu e de plastic, in fine.
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2176

Car: aveo sedan 2010 1.2 16 V 84 cp

Postby ches » 03 Jan 2013, 12:20

Wanna bet? :D
Aspectul plasticului cromat este fix ca cel al metalului cromat intrucat se folosesc mai multe straturi suprapuse care sa dea elasticitate rezistenta (ciupituri de pietre, zgarieturi etc) si aderenta cromului pe plastic. Practic nu iti vei da seama ca e plastic decat dupa ce vei patrunde 1-2mm in adancime.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby speedy82 » 13 Jan 2013, 13:28

Toate ornamentele cromate sunt de plastic, stai linistit! Doar ca mie nu mai imi place cum arata, mai ales ca nu se mai regaseste crom in alte parti ale masinii!
Last edited by speedy82 on 13 Jan 2013, 13:28, edited 1 time in total.
speedy82
Gold Boarder
Gold Boarder

Postby ches » 14 Jan 2013, 12:50

Da, aici ai dreptate, e singurul loc cu crom. In cazul asta poti incerca sa le imbraci in folie neagra, efectul vizual fiind de grila de admisie mai mare. Plus sigla care va "pluti" pe grila.

Totusi, pentru eleganta, eu as merge pe varianta crom sub geamuri ca la Epica/ Passat si ornament cromat la portbagaj. Lacetti sedan are un design mai anost si putin crom pus unde trebuie ar mai sparge monotonia si ar sublinia linia eleganta a masinii. Atat timp cat nu exagerezi si pui chestii facute special pt masina (vezi ce gasesti si pe ebay), o sa arate bine.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby speedy82 » 14 Jan 2013, 15:40

Hmm, nu prea ma pasioneaza ideea de a mai pune si alte „croame” pe ea, mai ales ca nu e o masina clasica unde sa se potriveasca. In plus, cred ca cele de la geamuri se vor aseza precum cele de la logan, numai pe chederul de jos si chiar nu imi place pentru ca striga si mai tare „plastic straluctior lipit dupa cumparare”. Grila si eu m-am gandit sa o fac neagra, ornamentul central plus cele de pe lateral, iar cel de pe capota la culoarea masinii. Exact ce zicea si Bumbul putin mai sus. Ramane de vazut daca o sa las sigla sau o acopar si pe aia. Timp sa fie si cascavela!
speedy82
Gold Boarder
Gold Boarder

Postby speedy82 » 08 Jun 2013, 16:07

Eeee si ca sa mai stergem putin praful de pe topicul rezervat masinii mele, vin sa adaug cateva informatii. Si voi spune in felul urmator: lucrarile "cosmetice" vor suferi o noua amanare, din motive...tehnice. Mai exact, Regina din dotare, s-a gandit sa imi faca un cadou la expirarea perioadei de garantie. Drept urmare, dupa ce a purces intr-un amplu proces de regenerare a DPF-ului, a reusit notabila performanta de a-mi praji un calculator de airbag :wallbang: Tras niste "dedicatii" de dulce fabricantului pentru solutia aleasa, fara a-i uita pe mai marii "destepti" europeni care au inventat normele Euro, pentru care au fost introduse DPF-urile la tractorine. Daaar, cum un necaz nu vine niciodata singur, la 4 zile dupa primirea diagnosticului de airbag constatam ca si-a dat obstescul sfarsit contactorul de frana, care se afla pe pedala si o bieleta anti-ruliu. :rant: :rant: Asa ca dragii mosului, in perioada urmatoare, Reginuta, va intra in niste reparatii mai mici sau mai mari din care sper sa iesim victoriosi destul de repede. Nu de alta, dar viata fara masina e pustiu. Sau daca ar fi sa mai lucram la aceasta "monstra" de intelepciune populara, am spune ca, viata fara Chevrolet e pustiu! :))

La buna revedere, la urmatoarea intrare a jurnalului meu automobilistic!
Last edited by speedy82 on 08 Jun 2013, 16:07, edited 1 time in total.
speedy82
Gold Boarder
Gold Boarder

Postby speedy82 » 18 Oct 2013, 20:02

Bine v-am regasit, la o noua mentionare in analele istorice ale Chevy-ului meu "tractorist". Dupa cum va anuntam in...episodul trecut al serialului, Regina a suferit reparatiile necesare, plus o mica revizie. DIn pacate, modulul de airbag, continua sa fie o rara avis, dar cheia este "nedisperarea". Ca atare mai cautam. Fie pe meleagurile carpato-danubiano-pontice fie pe cele coreo-chino-orezistice. Insa, pentru ca tot vine iarna si incepem sa mai punem si noi niste hainute in plus, si Regina mea a suferit o operatiune similara: i-am imbracat putin grila de la radiator, pentru a mai scapa de cromul acela urat si care o data cu timpul, ploile, pietrele si orice alta "zburatoare" de pe sosea a devenit si mai urat. Iata si rezultatul:

Grila modificata.jpg

Pe aceasta cale tin sa ii multumesc colegului nostru, Chinezu', care s-a chinuit ceva timp ca sa aibe un rezultat asa de fain!
Last edited by speedy82 on 18 Oct 2013, 20:02, edited 1 time in total.
speedy82
Gold Boarder
Gold Boarder

Postby speedy82 » 24 Apr 2014, 14:44

Bine v-am regasit la o noua intrare a jurnalului..."regal"!

De cand nu am mai postat nimic legat de Regina, kilometrii s-au tot adunat pana la valoarea de 66000 cand a suferit si o revizie mai ampla ce a cuprins pe langa operatiunile uzuale (ulei si filter de tot felul) si o schimbare de placate de frana fata/spate, schimbat lichidul de frana si schimbat si basculele fata. Ca deh, la calitatea exemplara a soselelor patriei, pivotii si-au cam dat duhul. Si cum acum se schimba bascule mai repede decat pivotul, m-am conformat. Evident, au disparut sunetele parasite aferente unor articulatii obosite si am redescoperit motivele care m-au facut sa ma indragostesc de masina asta, atunci cand am cumparat-o.
La acest confort...auditiv a contribuit din plin si schimbarea rotilor de iarna cu cele de vara, care au fost proaspat achizitionate si primite inainte de Pasti, ca asa se obisnuieste: oricarui copil ("regal" sau nu :P) I se face cadou o pereche de incaltari noi. Ca atare s-au folosit 4 bucati jante OZ SuperTurismo GT 6,5Jx15 si 4 bucati Toyo Proxes t1R 195/55/15, iar rezultatul este absolut imbucurator; pe langa un nivel redus de zgomot, aderenta si franarea sunt foarte bune in special pe carosabil umed, sau ud de-a dreptul...asa cum tot avem parte in ultima vreme.
Una peste alta, foarte multumit atat de masina cat si de noile achizitii/operatiuni efectuate Reginei.

Cateva poze si cu noii botosi!

P.S. Intrucat perioada de garantie s-a dus, la revizie am folosit produse din afara gamei GM si sunt foarte multumit de alegerile facute. Respectiv Motul pentru ulei, ATE pentru placute si lichid, Ferodo pentru sabotii de frana de mana, BOSCH/Jakoparts pentru filtre.

[url][URL=https://imageshack.com/i/ne80g5j]Image[/url][/url]
[url][URL=https://imageshack.com/i/n6jtfnj]Image[/url][/url]
[url][URL=https://imageshack.com/i/navea9j]Image[/url][/url]
[url][URL=https://imageshack.com/i/naj6w5j]Image[/url][/url]
[url][URL=https://imageshack.com/i/nfxayej]Image[/url][/url]
[url][URL=https://imageshack.com/i/n7g4apj]Image[/url][/url]
[url][URL=https://imageshack.com/i/neolchj]Image[/url][/url]
speedy82
Gold Boarder
Gold Boarder