Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Consum Captiva 2.0 diesel manuala

Consum Captiva 2.0 diesel manuala

Postby misu06 » 11 Feb 2012, 12:46

Salut ! Am un consum de minim 12 l in oras la mers normal / linistit . In afara daca NU depasesti 110 km/h cam 8 l . Daca depasesti sare pe la 10l .....
misu06
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 5325

Car: CAPTIVA
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Consum Captiva 2.0 diesel manuala

Postby alecspc » 20 Feb 2012, 21:32

enorm...nusj ce dracu e cu masinile astea zici ca sunt ditamai bolizii
alecspc
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 2176

Car: aveo sedan 2010 1.2 16 V 84 cp

Postby ches » 27 Feb 2012, 16:01

@Misu: Nu ai completat locatia, dar pot sa iti spun ca pt Bucuresti consumul tau este absolut normal. La fel si cel de afara. Ai de tras aproape 2 tone de fiare dupa tine, ai 4x4 si nici aerodinamica nu te ajuta. Deci, asa cum spunea si alecspc, e ditamai bolidul :)) . Este pretul platit pt SUV :D
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby AndreiKMK » 21 Jul 2012, 23:51

Dragut, eu in Oradea, cu Captiva 2.0 diesel, resoftata Superchips, cutie automata si tractiune integrala am consum de 10-11l, nici melc nici primu mereu pe fiecare strada. Daca as merge si mai linistit, cred ca as sta constant la ~ 10l.

Cea manuala ar trebui sa fie undeva in jur de 9l... depinde mult si de oras ce e drept.
Last edited by AndreiKMK on 21 Jul 2012, 23:51, edited 1 time in total.
AndreiKMK
Senior Boarder
Senior Boarder
Member No: 5664

Car: Chevrolet Captiva

Postby stefandinescu70 » 15 Nov 2012, 13:29

Salut, consumul de 10 l/100 km este un consum mai mult decat OK , eu am masina din 2007 si pana acum nu a existat un consum mai mic de 8 l/100 , atunci fiind condusa de sotie si mergand foarteeeeeeee regulamentar cu ea. In rest in stilul meu de mers , zmuls adica , si cu viteza de autostrada in jur de max ... posibil , deci nu ai cum consuma putin . Sa iti zic drept eu am revenit la softul initial al masinii ( o resoftasem in Bucuresti si pe dyno avea 185 cai si 400 nm ) deoarece nu imi convenea ca intra in limp mode mai mereu la talpa grea . Acum am un power box nemtesc ( nu ii stiu numele firmei ca s-a sters de pe cutie ) si merge OK masina iar consumul este tot ala cu cel dinaintea resoftarii numai ca puterea pleaca mai de jos din ture ale motorului. Oricum , consumul nu poate fii mai mic de media lui 10l/100 iar cine sustine ca la alte SUV ( indiferent de fabricant exista sub 10 ) , mananca ....... , adica cereale la mic dejun.Am avut si Tiguan si un Q7 si nu mai intrebati de consulurile lor , mai ales in oras.Acum m-am limitat doar la Chevy captiva si la un Kia sortage ( noul 2012 ) al sotiei cu 1.7 crdi si acolo abia exista un consum de 8 l in oras si de vreo 7 l la sosea , dar cilindreea este de doar 1.7 si doar 115 cai si vreo 270 nm .
stefandinescu70
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 93

Postby student » 15 Nov 2012, 23:16

buna seara!
zilele trecute am achizitionat un chevrolet captiva 2.0 diesel autamata 4x4 permanent...sunt multumit de ea imi place mult...consumul extraurban este undeva la 8-9% dar am o probleme cu cel urban : 17,8-18 % pe CB-ul masinii :(( nustiu ce sa fac si sa cred...e oare cel real? stie cineva ce pot face? sau daca cumva masina are vreo problema?
scuze ca am postat aici chiar daca am cutie de viteze automata dar nu am stiut unde altundeva si sunt si nou pe forum...
student
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 6119

Car: chevrolet captiva

Postby stefandinescu70 » 16 Nov 2012, 21:31

NU ai ce face la consumul Captivei diesel. Este o masina grea si cu o cutie de viteza lunga , deci deloc buna in oras si la plecarea dupa loc . Este masina noua sau are Km la bord destui , ADICA A TRECUT DE RODAJ ? Daca este o masina SH , te sfatuiesc sa te duci la service si sa schimbi uleiul din cutia de viteza automata , ca sigur convertizorul de cuplu al cutiei patineaza uleiul find vechi ( sau cine stie probleme in cutia de viteza ) si motorul mai mult se tureaza decat masina inainteaza . Daca masina este noua , nu face nimc , mergi cu ea doar si abia dupa 10 mii km vei avea un consum scazut , motorul se lasa foarte greu , fiind nou si diesel ( iti spun din proprie experienta )
stefandinescu70
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby student » 18 Nov 2012, 11:44

Masina e SH si cica nu i-a schimbat nicodata uleiul din cutie...are 100000 km...am observat ca la drum lung nu ia mai mult de 10...si daca o fortez un pic...astazi vii face plinul din nou dupa 100 km si sa vedem cat iese consumul efectiv...

-- 18 Nov 2012, 10:44 --

Am facut 100 km...apoi din nou plin... 14,5 %... :|... am ramas stupefiat...asta e oare consumu?se poate sa fie asa mare ca nu i s-a schimbat diatributia?masina are 102000 km si nu s-a schimbat diatributia pana acuma...sau poate fi aktceva de vina?
Last edited by student on 18 Nov 2012, 11:44, edited 1 time in total.
student
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby ches » 22 Nov 2012, 14:38

Ai pus aceeasi intrebare pe 3 topicuri diferite. Ti-am raspuns pe unul deschis la rubrica "masina mea". Distributia nu are nici o treaba cu consumul marit, cel putin nu in cazul tau in care nu a fost schimbata...
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby stefandinescu70 » 23 Nov 2012, 21:06

Deci , stii ca este bine sa incepi intotdeauna cu deci . Sa recapitulam , distributia nu are nimic cu consumul , doar daca se rupe cureua de distributie la motor , atunci ai tu probleme cu consumul banilor tai din portofel , deoarece motorul se cam face praf in alte cuvinte simple ,te costa mai ieftin sa iei altul de la dezmebrari. Problema mare pe care o vad eu este ca zici ca nu este schimbat uleiul in cutia de viteze automata. Ca sa nu zici ca spun prostii, cauta pe net si suna la Arad la Mercom ( scuze dar nu este reclama ) ei sunt lideri in cutii de viteza auto in Romania ( repara inclusiv de Ferrari ) si ai sa vezi ce raspuns primesti , adica daca deja nu este praf cutia inauntru trebuie sa nu mai o misti si sa schmbi uleiul si filtrul de ulei ( are si din asta iti garantez cutia de vit auto) imediat . De acolo ai consumul exagerat de motorina deoarece cutia ta nu mai schimba in parametrii de fabrica , mai bine zis mai mult patineaza decat schimba . NU vorbesc prostii , am avut masini cutii de vit auto si stiu ce vorbesc . Dupa ce aduci cutia de vit la un mers normal dupa aia mai vorbim de consum . NU te va costa mult acest schimb , adica bestial de mult va fi, dar nu ai ce face , este, ori ai masina ori nu mai ai ,in curand . Sorry , si repet , nu vorbesc prostii , uleiul trebuia schimbat la max 60 mii daca nu chiar la 50 mii daca se merge cu masina mai mult in oras . Asta este si motivul de ce sunt ieftine masinile SH cu cutie auto .
stefandinescu70
Junior Boarder
Junior Boarder

Postby student » 25 Nov 2012, 19:53

abia acuma am apucat sa intru...voi sunja si voi intraba pt cutie...va voi tine la curent...mersi mult si o seara faina !
student
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby Griguta » 31 Aug 2018, 16:04

Am un Captiva LT 2006

CONSUM la drum intins media 110 km / h 6.6 diesel .
Pe autostrada media 150 km/ h consum 8.5 diesel
In oras consum 8.5 diesel.
Pot face dovada oricand .

Cand l-am cumparat - 3 ani in urma - consumul era intre 9si 18.

Sunt o gramada de treburi care trebuie facute .
Succes
Griguta
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 43126

Car: Chevrolet captiva 2006

• Advertisement

Return to 4.6.2 Performante si consum - Captiva