Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Lacetti sedan 1.4 16V, cheală

Moderator: Raresh20

Lacetti sedan 1.4 16V, cheală

Postby applexander » 04 Mar 2012, 13:59

Până acum e mașina de care sunt cel mai mulțumit, deși înainte am avut mai multe mașini, printre care și o ToyotaCorolla din 2002. (Am mai avut un symbol-2001, un megane hatchback-2004, un A3-2000, un golf4-2000 și o corollă din 2002), Lacetti-ul l-am luat la schimb, în 2008, de la un coleg care era sceptic în privința calității mașinii și a vrut să facem schimb. Deși tehnologic Corolla e peste Lacetti, m-am ”riscat” fiindcă era nouă, nici 10.000 km făcuți. În afara impresiei că mașina e cam flască la condus, sub toate apectele, din cauza motorizării, cutiei de viteze și tehnologiei utilizate, mașina m-a servit până în prezent cu 60.000 km fără niciun fel de reparații în afara reviziilor, în afară de o revopsire a ”capacului de portbagaj:))” pe care mi l-a mototolit un prostovan. Consumul e decent, în limitele oricărei mașini de aceeași greutate și motorizare. Mă servisez atât la Tm cât și la Arad, ambele service-uri fiind rezonabile și prompte, cu mențiunea că cel de la Arad e mai ieftin cu cca 20%, o explicație fiind că folosesc și materiale mai ieftine, de exemplu ulei gm 10w40 in loc de 5w40:D, si nici nu zic.
Masina se prezinta exact asa cum am luat-o in primire, fără niciun fel de alte îmbunătățiri. Singurul minus pe care îl aduc service-ului tm e că stă rău la capitoului electricieni, ar trebui să vă arăt ce lucrături autorizate mi-au făcut băieții la montarea unui cd-player.
Dacă o să stau mai bine cu banii, intentionez ori s-o schimb cu un hatchback, tot lacetti, că n-am nevoie de atâta portbagaj, eventual cu o versiune cu climatronic sau ce e displayul ala cu potentiometre care dă căldură, si să îi bag un woofer mic sub un scaun și ceva tweetere mai acătării. De asemenea, m-am gândit că anumite elemente de caroserie ar putea fi infoliate, cum ar fi de exemplu pragurile care nu există, bandourile și manerele, cu ceva folie 3m, argintiu-mat cu textură tip kevlar, de exemplu, pentru culoarea mea.
Cum nu prea am gust estetic în materie de design exterior, nici măcar nu pot să-mi dau cu parerea. Acum să încerc să încarc o poză-două cu ce am și ce aș vrea să fac. Din păcate nu sunt tocmai culorile și realizarea care mi-o doresc, ci doar materializare informativă a ideii. Nici eu nu sunt foarte entuziasmat, dar poate are cineva o idee mai bună.
Attachments
tuning31.jpg
bataie de joc in GIMP
1.JPG
masina asa cum e
Last edited by applexander on 04 Mar 2012, 13:59, edited 1 time in total.
We dont need to save the planet, the planet is fine, the people are fucked!
applexander
Senior Boarder
Senior Boarder
Member No: 5175

Car: Lacetti HB5D 1.8automatic
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Lacetti sedan 1.4 16V, cheală

Postby Mic Cristian » 04 Mar 2012, 19:16

Bine ai venit si la multi kilometrii!
Frumoasa masina si culoarea de asemenea!
Mic Cristian
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 5232

Car: Chevrolet Aveo Sedan 1.2

Postby applexander » 06 Mar 2012, 11:55

Mulțumesc! Așa cum zic cei de pe site-ul TopGear, primești cea mai multă mașină de banii care-i dai. Plus că e foarte fiabilă. (sau poate sunt eu norocos, până în momentul ăsta.) În România nu sunt la modă fiindcă noi avem Loganul sau Sandero. Ungurii de exemplu nu au, așa că îs plini de suzuki și de chevrolet, ceea ce e un indiciu bun asupra raportului calitate-preț. Din păcate e o mașină cu care te ”însori” dacă cumva vrei s-o revinzi. Și asta din 2 motive. Cei care nu o au nu o vor și cei care o au, nu o vând din cauză că e ok, ieftină, comodă și fiabilă. Deci SH e destul de greu s-o vinzi sau s-o cumperi.
Pe de altă parte, nefiind celebră, nu știe nimeni că defapt Chevroletul nostru e un Daewoo cu altă pălărie... :doh:
applexander
Senior Boarder
Senior Boarder

Postby Raresh20 » 06 Mar 2012, 12:53

Deh, mie mi se pare ca e destul de celebra, mai ales cate Aveo sunt pe strazi.Dar vad si destule Lacetti, intradevar mai multe hatch.Si deabia de la Cruze incoace e un Chevrolet fara Daewoo pe el, in rest toate au mai multe sau mai putine parti din vechiul Daewoo.
Chevy Aveo 1,4L, 'o8, Urban Grey
VW Passat 2.0 170cp DSG, 'o9, Silver
Raresh20
Moderator
Moderator
Member No: 2237

Postby applexander » 06 Mar 2012, 16:07

Oricum, chiar și așa koreene cum sunt, liniile tehnologice de la GMDAT sunt complet automatizate, în ditamai plant-urile daca lucrează vreo 300 de oameni și produc cam de 10 ori cât Dacia Mioveni. Îți dai seama ce preț au la ieșirea de pe poarta fabricii dacă la noi în țară ajung la preț de Logan cu aceleași dotări. Plus că poate Dorel-ul lor nu-i așa de ”nesînțât” ca al nostru, ceea ce e un factor serios de fiabilitate.
applexander
Senior Boarder
Senior Boarder

Postby Raresh20 » 06 Mar 2012, 21:08

Probabil ca sunt mai tehnologizati, dar tind sa cred ca si ei au Doreii lor.
Chevy Aveo 1,4L, 'o8, Urban Grey
VW Passat 2.0 170cp DSG, 'o9, Silver
Raresh20
Moderator
Moderator
Member No: 2237

Postby Ovi_King » 07 Mar 2012, 02:43

Au si ei Doreii lor 100%! Nu exista loc/fabrica in care sa nu existe!

In alta ordine de idei, foarte frumoasa masinuta! Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de multi km fara probleme!
Chevrolet - Inventor's of SUV's
Ovi_King
Expert Boarder
Expert Boarder
Member No: 5234

Car: Chevrolet Captiva 2.2D 184cp

Postby ches » 07 Mar 2012, 11:20

S-o stapanesti sanatos!
Pana sa ii iau sora-mii Lacetti-ul HB, imi doream si eu un Lacetti sedan (pe vremea aia aveam Nubira 2). Dupa ce am condus-o pe a sora-mii mi-am dorit imediat un HB - foarte silentioasa, stabila in curbe si cu un sistem audio care da clasa unor masini de 2-3 ori mai scumpe. Din pacate motorul de 1.4 asa cum zici si tu este lesinat rau din cauza combinatiei total neinspirate cu cutia de viteze. Cei 94cp nu se simt deloc si pe autostrada trebuie sa mergi cuminte si sa iti calculezi din timp depasirile. Cu motorul de 1.6 e cu totul altceva, am condus masina de test inainte a face comanda. Oricum m-am distrat de minune cu ea cand am fost pe curbe in Poiana Brasov, insa numai in a doua la peste 4000rpm si cu un consum mediu de 10% in conditiile in care m-am dat la ea tot drumul.

La fiabilitate poti sa spui ca ai avut noroc sau am avut eu ghinion. In aprox 3 ani si 13000km (sora-mea merge putin cu ea) am avut urmatoarele probleme:
1. O teava de la AC cu un por din fabrica - pierdea freonul dupa fiecare iarna. Se pare ca problema s-a rezolvat anul trecut (acum 2 zile am facut testul si mergea), dar am fost cu chestia asta de 3 ori in service.
2. Farurile au inceput sa se matuiasca si de la garantie mi s-a spus ca e de la spuma activa. WTF?! masina a fost spalata de maxim 10 ori cu spuma activa si de inca 10-20 ori de mine cu sampon auto. Bineinteles ca am spalat si alte masini la aceeasi spalatorie si cu acelasi sampon si nu au avut nici pe naiba.
3. Partea galbena de la emblema Chevy de pe fata a inceput sa se desprinda. Ma duc cu ea in garantie sa vedem ce zic.
4. Au aparut cativa greieri prin bord.
5. Bateria a murit o data aparaent fara motiv. Totusi dupa ce am pus-o pe redresor, a mers OK.
6. Chederele de la geamurile spate nu etanseaza f bine si gaseam urma de apa scursa pe geam in interior. Problema este cu macaralele care se misca f usor si geamul coboara 1mm de la vibratii in timp (1-2sapt). S-a rezolvat apasand mai tare pe manete si datorita imbatranirii cauciucului raman cat de cat fixe.

In concluzie iti urez bafta si la cat mai putine probleme! Asta pt ca se pare ca nu sunt chiar atat de fiabile precum credeai/credeam :).
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby applexander » 11 Mar 2012, 22:35

@ches Nu te supara, dar alea nu-s probleme! (chiar dacă mașina mea probabil numai cu spumă a fost spălată). Eu nu am avut nici măcar problemele tale, dar chiar și așa pot spune că sunt super-rezonabile, față de ce probleme am avut eu cu alte mărci. Mă pregătesc zilele astea să-i ”sugrum” EGR-ul. Am ceva indicii serioase că ar fi o idee bună. Cu atât mai bună cu cât e și reversibilă.
applexander
Senior Boarder
Senior Boarder

Postby ches » 14 Mar 2012, 15:07

Pt mine problema inseamna orice ma face sa ma duc la service (timpul inseamna bani) sau orice defect care a aparut ca urmare a unei probleme de fabricatie si nu de exploatare. Asa se masoara fiabilitatea.

Probleme serioase n-am avut si sper nici sa nu am, insa 3 vizite la service pt o amarata de teava de AC mi se pare impardonabil, cel care a reparat-o trebuia tras la raspundere pt lucrarea de mantuiala.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby applexander » 14 Mar 2012, 17:10

Mda, tipic românesc. Însă contramăsura tipic românească de făcut scandal, ameninițat, mers la director, țipat, agitat și amenințat cu OPC, cu presa, cu televiziunea, cu poliția, cu dumnezeu, cu blogurile:)) dă și ea rezultate. Cu jegurile de regulă trebuie să relaționezi emulându-le caracterul! Dacă ești finuț, ești exact pe specialitatea lor.
applexander
Senior Boarder
Senior Boarder

Postby speedy82 » 25 May 2013, 15:10

Dar ce ai patit colegule cu agregatul asta de ai tracut la altul?
speedy82
Gold Boarder
Gold Boarder
Member No: 1678

Postby applexander » 27 Jun 2013, 22:42

Păi am schimbat-o cu alta și apoi cu alta și am ajuns la un Lacetti hatch automatic de 1.8. Asta fiind „my dreamcar”, pentru veniturile mele. Dacă o să fiu mai bogat, ever, am să mă dau cu R8-ul. Deocamdată asta e de vis.
applexander
Senior Boarder
Senior Boarder

• Advertisement

Return to 1.2.3 Lacetti