Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Cruze 1.6 113CP Puturos, check engine cu 15% consum urban

inclusiv GPL

Cruze 1.6 113CP Puturos, check engine cu 15% consum urban

Postby brandy_tdi » 12 Aug 2016, 23:02

Salut. Am o problema cu cruze-ul din dotare. Ce-i drept vin de pe motor dci de 110 cp. Treaba este ca acest cruze abia a iesit din garantie are si instalatie de gaz iar consumul a reusit sa urce in bucuresti la 15,2%. Intradevar am schimbat treptele la 3500-4500 rpm. Asta din cauza ca parca nu trage mai deloc, mi s-a parut extrem de dificil sa depasesc un corsa din 96 cu 1.2 . De logan nu mai vorbesc.
(din ce-am citit forumul am vazut ca undeva la 10-11 % in bucuresti trebuie sa ma astept iar in conditii de trafic cam 12) . La mine s-a dus prea sus.

Intre timp s-a aprins check engine la bord (mai exact de cand a inceput sa consume astronomic). Am fost la GTT le-am povestit si mi-au spus ca nu trebuie sa am asteptari de la ea, ca asa este fabricata si este destul de puturoasa. Ca are doua defazoare am inteles si aici este marea problema dupa spusele lor.

Puturoasa e normal sa fie fata de un diesel daaar. Am scos cu ESP+TC ON 14 secunde 0-100 km/h.
Am cautat pe net si acelasi motor la altii ajunge in 11 secunde la 100.

Astept sfaturi de la cei patiti sau care au idee ce trebuie sa-i fac.

- chiar asa de puturoasa este? ( de exemplu in treapta a doua daca o calc la podea intai face un fel de " loading..." abia la 2 secunde parca se tureaza si incepe sa accelereze. Intr-a 3-a se duce ceva mai bine pe la vreo 4500 rpm dar tot slab parca.

Si treaba cu check engine urmeaza sa o duc la tester sa vad care e problema. Dar sa incep sa ma gandesc la bujii, bobine, filtru benzina infundat?

Sau " asa fac toate? "

Multumesc.
Last edited by brandy_tdi on 12 Aug 2016, 23:02, edited 1 time in total.
brandy_tdi
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 39573

Car: Cruze 2010 1.6
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Cruze 1.6 113CP Puturos, check engine cu 15% consum urba

Postby flope » 29 Oct 2016, 13:55

Asa face si a mea. A crescut conumul urban la 15,5 %. Nu cunosc cauza.

-- 29 Oct 2016, 13:55 --

Nu se aprinde nimic, nu am niciun semnal de unde poate fi acest consum fff mare. Conduc in Cluj Napoca. Oare ce test se poate face in acest sens? Alternativa cu gpl nu mi se pare o solutie.
Last edited by flope on 29 Oct 2016, 13:55, edited 1 time in total.
flope
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 40376

Car: chevrolet cruze

Postby cagulaa » 29 Oct 2016, 23:37

Nu exista asa fac toate. Cine zice asta inseamna ca nu are chef sa munceasca sau pur si simplu nu stie meserie. Du-te si vezi de ce s-a aprins becul , rezolva asta si dupa mai incearca . Si nu uita sa ne zici si noua ce rezolvare s-a gasit la ea.
cagulaa
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 3882

Car: Chevrolet Aveo LT

Postby flavio 81 » 30 Oct 2016, 10:30

din cate stiu eu 1.6 nu prea se preteaza la GPL. intarzierea la acceleratie o poti rezolva cu un amplificator de turatie de gen (sprint booster sau pedal booster)depinde de buget. ca sa te bucuri de toti calutii trebe sa il tii sus in ture si spre surprinderea ta o sa scada si consumul.sus in ture trebe tinuta normal cand motorul lucreaza in temperatura optima nu cand este rece.si eu am 1.6 113 cp din 2010. iti recomand sa schimbi bujiile la max 45000 km ca sa eviti probleme cu bobina.personal in afara de consumabile nu am vut probleme cu masina.fosolesc ulei MOTUL 8100 X CLEAN 5W-30 si am pus sprint booster pe ea.
flavio 81
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 2153

Car: chevrolet cruze-1,6 LS +

Postby djcata92 » 17 Jan 2017, 13:11

salutare,detin un chevrolet aveo 1.2 2007 si de o saptamana mi s-a aprins in bord check engine-ul la bord,am fost cu ea pe tester si mi-a gasit eroare de la valva egr. Mecanicul de acolo mi-a sters eroarea si mi-a spus sa curat egr-ul,dar din pacate nu am mai avut timp sa ma ocup de ea si dupa o saptamana becul s-a aprins din nou. Intr-un final am reusit sa ma apuc sa curat egr-ul dar becul tot nu s-a stins. Intrebarea mea este daca trebuie sa ma duc iar in service sa imi stearga eroarea sau acesta se va stinge singur dupa o anumita perioada,sau exista vre-un truc prin care pot stinge becul fara tester. Multumesc astept raspuns :) si scuze daca nu am postat in topicul corect
Last edited by djcata92 on 17 Jan 2017, 13:11, edited 1 time in total.
djcata92
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 28454

Car: Chevrolet Aveo 1.2 2007

• Advertisement

Return to 4.7.1 Probleme tehnice - Cruze