Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Zgomot suspect

posibil rulment/planetara?

Zgomot suspect

Postby AdrianHH » 22 Feb 2017, 15:46

Salutare din nou ! :D
Revin cu alta mica(sper) problema a buburuzei mele.
Are 89000km.De pe la 85-86.000(acum 2-3 luni odata cu venirea iernii) a inceput sa se auda un suierat usor metalic care imi pare ca provine din dreapta fata de la viteze de peste 55-60km/h.Acest suietat il pot compara ca un suflu intr-o palnie metalica,vine de sub masina,toti cu ,care am fost in masina imi zic ca se aude din dreapta fata.In ultima perioada,pe la 60km/h ,mai ales pe bulevarde cand merg lin,constant da impresia ca se aude si usor ca o morisca uneori.
Daca o scot din viteze si o las pe liber nici o diferenta,zgomotul tot se aude la fel,e proportional doar cu viteza masinii nu cu turatia motorului.
Am banuit/banuiesc rulmentul dreapta fata.Am fost la un service,am mers la drum cu seful de service(tot acolo am schimbat si bratele fata si flansele si rulmentii de la amortizoare de curand),aude zgomotul dar zice ca e din mizeria care a intrat prin trenul de rulare iarna asta si ca la primavara cand nu mai e ud dispare,ceea ce imi pare greu de crezut mai ales ca zilele astea cu vremea asta mai buna se aude tot la fel.Pe elevator,invartind roata nu se auzea vreun zgomot precis,nimic detectabil.SI discurile sunt uzate,le schimb cum se termina si placutele(care se consuma f greu(deh!)),probabil in vara.Totusi iarna trecuta nu am avut asemenea zgomot.
In volan nu simt vreo bataie sau troncanitura.Nici daca iau de volan la viteza.Doar ca se aude acel suierat,usor ca o morisca.Dupa 100km/h deja zgomotul de fundal cam acopera suieratul asta.Nici pe franare nu vibreaza volanul sau alte minuni.
Poate fi ceva din planetara?Care ar fi simtomele ?
Ati mai intalnit alte posibile probleme cu acest simtom?

Multumesc!
Last edited by AdrianHH on 22 Feb 2017, 15:46, edited 1 time in total.
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 36766

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Zgomot suspect

Postby dexter » 24 Mar 2017, 21:23

Verifica rulmenti din spate,din cauza portbagajului sunetul se aude in toata masina si nu se poate localiza exact. La viteza fff mica (5-10km) fluiera ceva? Pune mana pe butuc si vezi care frige,acolo este buba.
Last edited by dexter on 24 Mar 2017, 21:23, edited 1 time in total.
asfalt uscat si drumuri bune
dexter
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 6315

Car: aveo 1.4,101hp,16V

Re: Zgomot suspect

Postby AdrianHH » 04 Apr 2017, 16:32

Salutare!
Am revenit ,
Am facut o constatare,discurile si placutele le-am schimbat ca erau uzate si ambii rulmenti fata.
Acel suierat a disparut,in schimb a aparut un mic tacanit la viteze mici insa banuiesc tabla de protectie de la un disc,ma lamuresc curand :)
AdrianHH
Junior Boarder
Junior Boarder
Member No: 36766

• Advertisement

Return to 4.5.1 Probleme tehnice - Spark