Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Problema distributie Cruze 1.7D

Problema distributie Cruze 1.7D

Postby trolul_ardelean » 08 Jun 2018, 19:23

Buna ziua,

In urma inlocuirii distributiei masina a inceput sa faca zgomote anormale in timpul accelerarii si decelerarii (in special intre 1500 - 2000 RPM). Las link de YouTube pentru a fi mai clar:
https://www.youtube.com/watch?v=OaImCCHk92M

Si la relanti se aude un zgomot ce mie imi pare a fi de role, dar doar dupa ce motorul ajunge aproape de temperatura optima. In principiu cu cat este mai cald motorul cu atata se aude si mai tare zgomotul.

Ca si idee, am schimbat distributia intr-un service autorizat. Singurul element care nu a fost inlocuit este pompa de apa (au spus ca inca mai duce).

Codul motorului este A17DTS sau LUD.
Va rog, in cazul in care stiti care ar putea fi cauza sau daca ati patit ceva asemanator sa imi spuneti cum s-a rezolvat sau daca ma ingrijorez degeaba.
Multumesc.
Last edited by trolul_ardelean on 08 Jun 2018, 19:23, edited 1 time in total.
trolul_ardelean
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 42911

Car: Chevrolet Cruze 1.7 D 2012
Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Problema distributie Cruze 1.7D

Postby ches » 11 Jun 2018, 09:50

Orice zgomot anormal, in special unul venit dupa schimbarea distributiei ar trebui sa te ingrijoreze, sunt destui care au refacut motoare cu totul din cauza distributiei (din fericire nu Chevrolet). Deci nu mai sta pe ganduri si mergi la service-ul care a facut schimbarea. Indiferent ce iti spun pe gura pune-i sa iti dea in scris daca nu vor sa determine sursa zgomotului si te trimit la plimbare fara sa rezolve zgomotul.

De asemenea iti recomand sa eviti sa mergi cu masina pana nu afli ce s-a intamplat. Poti sa mergi si la un alt service ca sa verifice sursa zgomotului, insa daca vine de la distributie, trebuie sa mergi la cei care au schimbat-o prima data.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby trolul_ardelean » 11 Jun 2018, 12:56

Multumesc mult pentru raspuns.

Am fost cu masina inapoi la service la 2 zile dupa ce am constatat zgomotul. Raspunsul lor a fost ca in timp se mai lasa/intinde cureaua si zgomotul ar trebui sa dispara.
Oricum din partea lor am garantie pentru lucrare pana in 16.04.2019. Din acest motiv nici nu evit sa merg cu masina, sper ca daca este sa se intample ceva sa fie in acest interval.

Dar intre timp voi duce masina si la alt service pentru o a doua opinie.
trolul_ardelean
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby ches » 13 Jun 2018, 14:42

Nu te baza pe garantie daca se intampla ceva si se rupe/sare cureaua de distributie. De cele mai multe ori se lasa cu proces civil etc, nimeni nu vrea sa plateasca din buzunar o reparatie capitala la motor.
Nu ai spus daca ai facut reparatia la o fosta reprezentanta (ai spus doar service autorizat si asta inseamna autorizat RAR) si daca ai luat piesele de la ei. Cati km ai facut de la schimbul distributiei? Cureaua se lasa in maxim cateva sute de km, daca ai mai mult mergi degraba la un alt service. In Bucuresti ti le recomand pe cel de pe Sos Morarilor (raoservice) si Radacini Vitan pt o a doua opinie.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby trolul_ardelean » 19 Jun 2018, 13:39

Merci mult pentru raspuns!

Reparatia a fost facuta la un serivice din grupul Auto Check Center (banuiesc ca sunt un fel de franciza). Piesele le-am luat de la ei.
Am facut putin peste 3000 Km si inca nu s-a lasat cureaua si nu a disparut sunetul.

Multumesc pentru recomandarile de service, dar eu locuiesc in zona Clujului.

Oricum planuiesc sa o duc la o verificare la un alt service, dar in cazul in care acestia constata ca este o problema la distributie (si eu cred ca cel mai probabil ar fi cureaua prea tensionata, dar nu sunt mecanic) cum tratez problema? Adica normal ar fi ca service-ul care a efectuat operatiunea sa o si remedieze, dar cum le dovedesc ca am dreptate?
trolul_ardelean
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby ches » 21 Jun 2018, 10:20

Ceri de la celalalt service (de preferat tot o fosta reprezentanta) o hartie in care sa scrie constatarea lor. Cu aceea te duci la service-ul unde ai facut schimbarea de distributie. in 3000km se lasa si mama distributiei.

Ca sa iti spun patania mea, cand aveam Nubira 2 am facut schimbarea de distributie la unii care nu au fost atenti si au montat intinzatorul pe pozitia de lucru si nu l-au trecut pe pozitia de montare. Practic au fortat in intinzator ca sa ouna cureaua. Dupa circa 3 luni si ~3000km (am mers toata iarna) m-am dus la ei acuzand tot un zgomot la distributie. Dupa ce au confirmat ca zgomotul vine de acolo si au dat jos capacul de la distributie au vazut ca rola era partial topita...
Au refacut lucrarea pe garantie si noua curea si intinzatorul nou tot ca prima data vroiau sa o monteze, noroc ca i-am oprit.

Am avut mare noroc ca nu a sarit cureaua, altfel ramaneam cu masina in drum si cu motorul praf.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder

Postby blackrally71 » 21 Jun 2018, 20:17

Nici nu va dispare zgomotul pana nu schimbi rola intinzatoare. De acolo vine zgomotul. Si nu esti primul care intampina problema asta.
Chevrolet Evanda, Peugeot 107 TWO, Honda Civic
blackrally71
Senior Boarder
Senior Boarder
Member No: 3122

Car: Daewoo-Chevrolet Evanda CDX

• Advertisement

Return to 4.7.1 Probleme tehnice - Cruze