Club Chevrolet

Pasiune pentru performanta. Forum Club Chevrolet

• Advertisement

Aveo 1.4 16v

Moderator: Raresh20

Aveo 1.4 16v

Postby Johnny Jonel » 27 Sep 2018, 12:09

Salutare!
Va scriu in calitate de viitor posesor al unui Chevrolet Aveo 1.4 16V. Va fi prima mea masina, (pana acum, am condus Clio 1.5 al tatalui meu si diverse alte auto, cu diverse motorizari).
Am ales Aveo, pentru ca a fost singura masina in care as putea avea incredere (a fost ingrijita, il cunosc pe proprietarul actual), am cautat pe aici diverse lucruri de stiut despre acest model..pot spune ca n-o sa-mi para rau.
Masina este din 2007, sfarsit de an, prima inmatriculare in 2008, 1.4 16v, cum am spus, este gri-ul acela inchis ;;) , are montata instalatie GPL si cateva dotari. Nu mai stiu exact ce dotari are, revin cu detalii si poze dupa ce o iau. :">
Acestea fiind spuse, astept sa v-o prezint si sa aflu de la voi informatii cu privire la intretinere, mestereli si imbunatatiri.
Voi incepe cu o folie galbena pentru proiectoare si cateva stickere, pe care mi le-am procurat deja :)) :))
Johnny Jonel
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Member No: 43149

Click aici daca apreciati acest post:

Uite care este parerea mea:

Postby gigel » less than a minute ago

Uite niste linkuri sponsorizate pentru tine:

gigel
Moderator
Moderator
Member No: 23

Car: Chevrolet

Re: Aveo 1.4 16v

Postby dexter » 27 Sep 2018, 20:01

Baga ceva poze cu masina si bordul.
asfalt uscat si drumuri bune
dexter
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 6315

Car: aveo 1.4,101hp,16V

Postby Johnny Jonel » 28 Sep 2018, 08:47

Neata! O sa-i fac poze dupa ce o iau...astazi ar trebui. Am vazut-o azi din nou si m-am uitat prin ea...am observat clima, oglinzi electrice, geamuri electrice fata-spate..
O sa descopar mai multe zilele astea :D
Poze am doar cateva, insa nu am reusit sa ma prind cum postez pe aici :lol:
Imi da "fatal error" forumul :thinking:
Aveti rabdare cu mine :))
Johnny Jonel
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby Johnny Jonel » 29 Sep 2018, 11:01

Deeeeci...cineva sa ma ajuteee :)) nu pot sa postez pozeee...
Fatal error ceva..daca as putea sa atasez mesajul cumva.. :)) :cry:

-- 29 Sep 2018, 11:01 --

Ia..poate merge asa.. :))

https://imageshack.com/a/img923/3167/g0jhI7.jpg
https://imageshack.com/a/img921/6851/FFwq1a.jpg
https://imageshack.com/a/img921/7315/4hMqrx.jpg
https://imageshack.com/a/img921/9114/ADLLyd.jpg
https://imageshack.com/a/img924/9086/PPmv5X.jpg
Last edited by Johnny Jonel on 29 Sep 2018, 11:01, edited 1 time in total.
Johnny Jonel
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby Johnny Jonel » 01 Oct 2018, 08:19

https://imageshack.com/a/img922/7600/6Ai4pZ.jpg
https://imageshack.com/a/img923/7231/ua5b1y.jpg
https://imageshack.com/a/img921/3472/VXHo4M.jpg

Spalata ieri..2 stickere mititele...la celelalte nu m-am gandit bine cand mi le-am comandat si mi le-am luat negre :))
Vedem, poate nu le mai pun, sa nu fie incarcata..inca nu stiu.

:"> Mers cu ea weekendul asta, imi place rau de tot, are vlaga in ea pentru 1.4, clima merge perfect, am descoperit ca nu ii merge reglajul la oglinda din dreapta in directiile sus-jos.
Am demontat oglinda si surpriza, cineva candva i-a dat oglinda peste cap si carcasa motorasului este crapata (probabil pentru ca a incercat sa-i fure oglinda). Voi incerca sa-l lipesc, daca nu merge, o sa-i iau oglinda...aia e.
Inca o problemuta ar fi geamurile spate...care nu merg ridicate de la sofer. Merg pe coborare, dar pe ridicat nu..o sa vad ce-i de facut, mufele din comutatoare nu cred ca sunt, pentru ca nu ar fi mers nici coborarea. Sper sa nu trebuiasca schimbat "calculatorul" geamurilor, sau ce-o fi el.. :doh:
In rest, foarte foarte multumit de mititica :">
Attachments
42792812_285582485383652_5794245241213026304_n.jpg
Johnny Jonel
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby ches » 02 Oct 2018, 08:46

Salut, sa o stapanaesti sanatos!
Nu are calculator pt geamuri, totul se face prin butoane. As incepe prin a verifica mufele de la geamurile spate , sa fie bine infipte.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby Johnny Jonel » 02 Oct 2018, 14:53

Salutare! Multumesc! Bine v-am gasit pe toti cei de aici.
Voi verifica mufele prima data, clar, chiar daca am spus ca nu cred ca asta e problema :))

Am mai facut cativa km cu masinuta...ma apropii de 114.000. Imi place in primul rand confortul, conduc fara stres, relaxat..in al doilea rand pe partea de audio. M-a uimit, am citit pe aici la alti detinatori ca nu sunt multumiti de sistemul audio (bine, aveau variantele standard). Asta de pe masina mea e demential...scoate un bass destul de bunicel, nu cred ca ma voi ocupa de vreun subwoofer curand :">
Imi place ca masina e bine inchegata...am condus-o si goala, doar cu mine inauntru...si aseara am fost la cateva cumparaturi cu prietenii, am umplut portbagajul cu vreo 3 baxuri de suc, cateva maruntisuri...cred ca au fost in jur de 30 de kg in plus in portbagaj + 4 oameni in ea cu tot cu mine...si nu s-a simtit nici macar o diferenta mica la condus, nu a franat mai greu, nu a accelerat mai greu.
Nu stiu daca e relevant ce zic eu...poate daca o incarc mai mult se simte o diferenta :)) dar nu va fi cazul, nu vreau s-o omor.

Apropo, as vrea vreo 2 stickere "ClubChevrolet"...cu cine vorbesc? Sau de unde iau? Am vazut un link pe undeva pe aici, dar nu mai merge...era ceva cu "magazin".
Sau trebuie sa devin ceva membru mai inalt in grad ca sa primesc? :-D
Johnny Jonel
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby ches » 03 Oct 2018, 08:15

Pt stickere incearca sa vorbesti cu razvan020 sau cu alt administrator.

La viteze mici probabil nu simti diferenta, la depasiri si la drum lung cu siguranta vei simti. Acelasi motor l-a avut sora-mea pe Lacetti si numai la turatii mari tragea decent, altfel de la 3000 la 4500 rpm te rugai de ea. Poate ca Lacetti era penalizat de cutie, fiind aceeasi ca la motorul de 1.6... oricum masina era clar lenesa.

Important este sa te bucuri de masina si sa fie fiabila, sa nu bagi bani multi in ea.
Last edited by ches on 03 Oct 2018, 08:15, edited 1 time in total.
ches
Platinum Boarder
Platinum Boarder
Member No: 4975

Car: Epica 2.0D

Postby Johnny Jonel » 03 Oct 2018, 09:28

Neata!
Asa zic si eu...sa fie fiabila in primul rand si sa-mi placa...pentru ca o folosesc pentru naveta si eventual drumuri dus-intors bucuresti-botosani o data sau de doua ori pe an.. :))
Citeam pe diverse forumuri ca pentru naveta ar fi mult mai bun un benzinar cu gpl...eu as fi vrut un diesel, ceva break eventual...dar m-am razgandit de cand m-am urcat in Aveo!
Nu stiu cum merg alte Aveo 1.4 16V, dar asta mi se pare ca are viata in ea. Eu sunt pe deplin multumit de ea!
O sa-i fac un polish la faruri, ca sunt cam matuite sus, dar cred ca in primavara-vara, cad se mai incalzeste vremea...o sa-l fac la cei de pe Calea Calarasi daca stiti (nu vreau sa fac reclama),
pentru ca am facut si la Clio acolo si am fost multumit. Pretul e cam piperat, dar e pe masura serviciilor. Tot in perioada aia as vrea sa-i colantez plafonul, trimurile din jurul proiectoarelor, grila fata, emblema spate, toate negru lucios..
Cam asa as vrea sa iasa...bine, fara suspensiile sport si capota, asta e planul in mare.. :">
https://imageshack.com/a/img924/4275/1XSshJ.jpg
Attachments
42839903_934127380129834_5639176679646560256_n.jpg
Johnny Jonel
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby Johnny Jonel » 05 Oct 2018, 08:49

Neata :-D
Intamplare haioasa, mergeam ieri spre casa in al meu Aveo si inainte de Carrefour Colentina zaresc un alt Aveo, aceeasi culoare cu a mea, dorind sa iasa de pe o straduta laterala.
M-am oprit, l-am lasat sa se bage, s-a uitat la mine, s-a uitat la masina si a inceput sa zambeasca larg :)) A fost o chestie draguta, gen..."hei, m-ai lasat pentru ca am si eu Aveo" :))
Nu mai tin minte numarul de inmatriculare, dar era una exact ca a mea, cu folii pe spate..
:-D
Last edited by Johnny Jonel on 05 Oct 2018, 08:49, edited 1 time in total.
Johnny Jonel
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Postby Johnny Jonel » 10 Oct 2018, 09:27

Cativa kilometri in plus facuti..am observat o chestie :))
Am mers cu ea pana am ramas cu o liniuta de gpl, am facut plinu de la Lukoil (65 lei), la al doilea plin facut, tot o liniuta de gpl ramas, am alimentat de la Mol (75 lei).
De la Lukoil a doua zi a scazut o liniuta. De la Mol, vad ca inca merg cu 4 linii de 2 zile si abia azi (a 3-a zi) cand o sa ajung acasa cred ca scade o liniuta..
Explicatia? :blink: :))
Tre sa studiez calumea statiile..
Johnny Jonel
Fresh Boarder
Fresh Boarder

• Advertisement

Return to 1.2.2 Aveo